Aksaray’da bin 352 konutun kura çekimi gerçekleştirildi

Aksaray’da 250 bin Içtimai Hane Projesi çerçevesinde yapılacak olan bin 352 konutun 5 farklı kategoride yapılan ad çekme çekimleri gerçekleştirildi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Dolgun Hane İdaresi (TOKİ) Başkanlığı eliyle 81 ilde martir yakınları, engelliler, emekliler, çoluk çocuk ve normal gelirli vatandaşlar amacıyla yapılacak olan 250 bin Toplumsal Bölük Projesi’nde Aksaray’da yapılacak olan bin 352 konutun ad çekme çekimi gerçekleştirildi. Aksaray Marifet ve Bilgisizlik Merkezinde planlı ad çekme çekilişi TOKİ Başkanlığında Aksaray 7.Noterliği eliyle yapıldı. Yüzde 5 kontenjanda martir, gazi yakınları ile sakat vatandaşlara müteveccih ad çekme çekimi yapılırken, yüzde 20 zahmetli ve tendürüst kontenjanı vadi aldı. Arz yüksek kontenjan ise yüzdelik 50 olarak normal gelirli vatandaşlara sunuldu. Aksaray merkezde yapılacak 200 konuta toplanmış 22 bin 682 müracaat yapıldı. 5 farklı kategoride torbalanan türe sahibi isimleri noter huzurunda kurayla çekildi. 8 ilçede yapılacak olan konutların kurasını merakla izleyen vatandaşlar umutla isimlerini duymayı beklerken, basit sâdır vatandaşlar bahtiyarlık yaşadı. Ad Çekme çekiminde Ağaçören 120, Eskil 4. Etap 300, Eskil Eşmekaya 94, Gülağaç 142, Güzelyurt 106, Ortaköy 70, Sarıyahşi 108, Sultanhanı 142, Kalıp 300, Biçim Yenikent 70 konut doğruluk sahibini buldu.

Genç kategorideki oğluna çıkmasını beklerken alışılagelen kategoride doğruluk sahibi olan Mücevher Sürgü (42), “Çokça mutluyum teşekkürname ederim. Birçok misil katılmıştım amma oğlumda yazılmıştı. Bana bundan sonra baht banaymış. Haddinden Fazla mutluyum şuanda çokça sevindim. Alışılagelen değişik olarak yazılmıştım. Oğlumda genç kategoride katılmıştı. Bana nasipmiş. Peki bundan sonraki süreçte çalışıp borçlarını ödemeyi düşünüyorum” dedi.

İlk sefer TOKİ kuralarına katılan Yüksel Yetişir (58), “Ortaköy’den geliyorum. Saat 10’da geldik. Şuanda bize çıkmadı, bana çıkmadı. İlk posta yazılıyorum. Devletin vermiş olduğu imkan devam ederse gine esermek istiyorum. İnşallah yarar. İkinci müracaatımızda yarar bekliyoruz bakalım” diye niteleyerek konuştu.

Nafiz Çelebi (51) ise “Ortaköy Balcı Mahallesinden geliyorum. Buna üçüncü yol katılmaktayım. Doğruluk edene verildi zannederim. Tıpkı dahaki çekilişe şansımızı deneyeceğiz. Vatan kavim üzere aynalı güzel olsun. Tabiatıyla geçmiş etapta benzeri çalkantı çıkacak ümidiyle geliyoruz. Ama sonuna makul ümitlerimiz kayboluyor. İnşallah doğru ayrımsız keşide olmuştur. Hak sahipleri yerlerini bulmuştur” dedi.

Programa Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer’de katılarak vatandaşların heyecanının paylaştı. – AKSARAY

Share: