Afyonkarahisar’da dijital mahremiyet seferberliğinde ikinci kadem

Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı’nın talimatıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonunda planlı ‘Çocuk İhmal-İstismarı ve Dijital Gizlilik Bilinci’ projesi üzerine toplantı yapıldı.

Çocuk İhmal-İstismarı ve Sayısal Mahremiyet Bilinci projesinin uygulama aşamasında sahada enerjik adına görev özne Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürü Miraç Sünnetci, Cumhuriyet Savcısı Mehmet Özbey, Kösemenlik ve Araştırı Merkezin (RAM) Müdürü Yılmaz Aforizm, Karı ve Içtimai Hizmetler Başöğretmen Yrd. Veysi Çipo, AKÜMÜLATÖR Ruh Bilimi Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Aylin Saltürk, İl Inanma Yavru Büro Müdürü Serap Yılmaz toplantıda hazır bulundu.

İl Milli Terbiye Müdürü Miraç Sünnetci, Milli Eğitim Bakanlığı “Ocak Okulu” projesi kapsamında konuyla ilgili eğitimlerin de tamamlandığını belirterek 37 bin yetişkinin bilgilendirildiğini vurguladı.

“Delil öğretmenlerin süreçleri anlaması çok yetişkin”

Antrparantez İl Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü, İl Güven Çocuk Idarehane Müdürlüğü ve Afyonkarahisar Cumhuriyet Altını Savcılığı teşrikimesai ile toplanmış 900 meslek müdürü ve 300 beyyine hoca/psikolojik danışmanın katıldığı “Yavru İhmal ve İstismarı” konulu bilgilendirme toplantıları yapıldı. Yapılan bilgilendirme toplantılarında konuyla ilişkin yerine yasal prosedürün elbette işletilmesi gerektiği ve süreçlerin türel altyapısı üzerine eğitimleri bizzat gerçekleştiren Cumhuriyet Savcısı Mehmet Özbey toplantıda eğitimlerin emare öğretmenlerin süreçleri anlaması ve hatalarını görmesi noktasında çok faydalı olduğunu belirtti.

“Velilere ayrımsız eğitimlerin verilmesi planlanıyor”

“Bala İhmal-İstismarı ve Sayısal Gizlilik Bilinci” projesinin temelini oluşturan bu çalışmalar akabinde Afyonkarahisar’bile işyar umum öğretmenlere “Zatî sınırlar, gür-keder temas, ‘hayır’ diyebilme becerisi, çocuk ihmal ve istismarından sığınma yolları, ailede mahremiyet ve sayısal mahremiyet” başlıklarında eğitimler Afyonkarahisar RAM müdürlüğü vasıtasıyla verildi.

Projenin devamında ise beyyine öğretmenleri veya RAM aracılığıyla görevlendirilen uzmanlar temas kademeden öğrenciye, derslik derslik gezerek eğitimleri gerçekleştirmesi, sonrasında dahi velilere bir eğitimlerin verilmesi planlanıyor.

Vali Yiğitbaşı, toplantıda projenin tamamlayan unsuru adına tanımlayıcı, süreçleri anlatan ve bilgilendirme amacı haiz broşürlerin ait kurumlar hisse senedi birliğinde tasarlanması, ailelerin eğitimlere katılmasını isteklendirme edici içerikler hazırlanması ile ilgili kendisine buyruk verdi. – AFYONKARAHİSAR

Share: