Adana’da depremde 16 bükülmüş apartmanın yıkılması güvenlik kameralarında

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Adana’nın eşkal Çukurova ilçesinde 16 kıvrım apartmanın çökme hatıra güvenlik kameralarınca kaydedildi.

Güzelyalı Mahallesi 81215. Sokak’ta, 45 kişinin yaşadığı Sami As Apartmanı’nın, 6 Şubat’ta 7,7 büyüklüğündeki önceki depremde yıkılmasına ait güvenlik kamerası görüntülerine ulaşıldı.

Yakındaki ayrıksı tıpkı binanın kameralarınca kaydedilen görüntülerde, sarsıntıların başlamasıyla otopark halindeki araçların ileri ferasetsiz debi etmesi meydan alıyor.

Sami As Apartmanı’nın görevlisi İsmail Tekin ve ailesinin binadan çıkıp hızlı hızlı uzaklaşmasının saha aldığı kayıtlarda, ayrıksı üç güç kaçmaya çalışırken binanın yıkıldığı görülüyor.

Kameranın bulunduğu apartmandan panikle sâdır ayrımsız vatandaşın, yıkıntılardan korunmak için otopark halindeki araçların arasına girmesi ve oluşan okkalı toz bulutunun arasında kalması de kameralarca kaydedildi.

“Çatı orta kısmından kırıldı ve peş bölümü devrildi”

Yıkılan apartmandan eşi, iki çocuğu ve torunuyla kurtulan Uğurlu, AA muhabirine, depremden bire bir müddet önce faaliyetler olduğunu, sabaha karşı rahatsızlanarak uyandıktan beş altı zaman bilahare sarsıntının başladığını anlattı.

Eşi ve çocuklarıyla kolaylıkla binadan çıkmaya çalıştıklarını nâkil Uğurlu, dışarıya girişim attıkları esnada apartmanın yıkılmaya başladığını söyledi.

Uğurlu, kapıdan çıktıkları anda beton parçalarının döküldüğünü belirterek, “Binanın önündeki parka ulaştığımız anda de yapı ölçülü kısmından kırıldı ve eğin bölümü devrildi. Daha sonradan mütezayit kısmı çöktü.” diyerek konuştu.

Arkalarından üç yabanlık ailenin geldiğini belirten Tekin, “Anne cet dertli kurtuldu ama kızları enkazın altında kaldı. Canımızı kurtardık ama değme şeyimizi kaybettik. Maalesef çoğu kat sahipleri da yaşamını yitirdi. Şu an kalacak yerim olmadığı amacıyla ailemle köye döneceğim.” dedi.

Sokakta selamlaştığı komşularını kaybetti

Yakın mesafedeki bambaşka tıpkı binada eğleşme eden Tihan Elma üstelik depremin başlamasıyla evinden çıktığını söyledi.

Sami Satış Apartmanı’nın yıkılmasına şahit olduğunu dile getiren Elma, o sırada seçkin yeri türap bulutunun kapladığını anlatım etti.

Elma, çocuklarının bu durumdan suratsız etkilendiğine değinerek, “Daha kötüsü komşularımızı kaybettik, seçkin bölüm sokakta karşılaşıyorduk. Büyük incitici içerisindeyiz.” diye konuştu.

Share: