Adana Eczacı Odası Başkanı: Depremzedeler, eş değer deva kıymet farkı ödememeli

ADANA Eczacı Odası Başkanı Mürsel Yalbuzdağ, ‘Doğal Kıyamet Kodu’ ile girilen reçetelerde, eş değer umar karşılık farkı çıktığını belirterek “Paydaşlık payı ve tetebbu ücretinin beraberinde eş değer çıkar yol denk farklarının da SGK marifetiyle karşılanması gerekmektedir” dedi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen 11 ildeki adreslere mukayyet kişilerden vakayiname hastalık raporu mevcut kişilerin işlemleri ve serencam 3 kamer içindeki raporla merhem teminleri, tıpkısı kereye mahsus SGK Medula Eczane Provizyon Sistemi’ne girilmesiyle yapılabiliyor. Antrparantez hekimin düzenlediği umar ile zıvanasız/raporsuz adına ‘Doğal Afet Kodu’ ile işlem yapılınca katılım payı ve etüt ücreti ödemelerinden hastalar affedilmiş tutuluyor.

‘Doğal Facia Kodu’ ile girilen reçetelerde SGK’nın eş değer reçete uygulamaları nedeniyle eş değer çıkar yol karşılık farkı çıktığına dikkat çekici Adana Eczacı Odası Başkanı Mürsel Yalbuzdağ, “Iştirak payı ve istikşaf ücretinin beraberinde eşdeğer merhem değer farklarının bile SGK eliyle karşılanması gerekmektedir. Depremzedelerin SGK üzerinden ilaç gurur işlemlerinde akçasal işler olmalıdır. Sarsıntı bölgelerinde yaşamın normalleşmesi için eczaneler açılmalı. Depremzedelerin hiçbir eşit ödemeden ihtiyaç duyduğu ilaca abat ulaşması sağlanmalıdır” dedi.

Eczacıların depremzedelere dayanaklık etmek amacıyla iri ceht gösterdiğini anlatan Yalbuzdağ, eş değer tılsım eşit farkı zımnında reaksiyon aldıklarını, SGK’nın bu konuda girişim atması gerektiğini belirtti.

Share: