1 dolar 1 euro oluşmak için

FİNANSGUNDEM.COM

Yaklaşık 15 yıl geçmiş 1 dolar 1 liralık evet mu yorumları yapılıyordu, bu kabil olmadı, ancak 1 dolar 1 euro tutmak için! Rusya’nın Ukrayna işgali karşısında devasız artan ve erke krizine hal bulamayan Avrupa, yükselen pahalılık, konuşu sükûnet ve sonucunda acilen artması beklenen repo kıskacında… Avrupa ekonomisi sonuç 40 yılın sunu faziletli enflasyonu ile yüz yüze!

Bu gelişmeler ışığında Avrupa’dahi dünyalık birimi euronun değeri doları karşısında 20 yılın dibine geriledi. Euro/dolar paritesi 1.01’e kadar geriledi. TL karşısında ise Euro 17.58 seviyesinde kalırken, akıbet günlerde paritenin etkisiyle yükselen dolar 17.30 liraya büyüklüğünde yükseldi, rakamlar çarçabuk çabukça eşitlendi.

Rusya’dan doğalgaz tedarikinde yaşanan sıkıntıların, faziletkâr enerji fiyatlarının ve Ukrayna’birlikte bitmeme fail savaşın Euro Bölgesi ekonomilerini resesyona sokacağı endişeleri, yatırımcıları eurodan emin liman adına görülün dolara ve İsviçre frangına yönlendiriyor. Bloomberg, Avrupa’üstelik dinginlik endişelerinin artmasıyla Avrupa Form Bankası’ndan (ECB) ürem artışı beklentisinin azaldığına, bunun de euronun ayar kaybında enerjik olduğuna işaret etti.

FAİZ POLİTİKASINDA ARAKLAMA AÇILIYOR

Mart-haziran döneminde toplamda 150 baz puanlık Nema artışına revan BENDE Minval Bankası’nın (Fed), orak ayı toplantısında 75 temel fakül henüz ürem artırmasının beklendiğini hatırlatan Bloomberg, yüzdelik 8,6’lık rekor enflasyona rağmen ECB’nin nema artışlarına bu ay 25 puanla başlayabileceğini ve iki bankanın getiri politikasındaki farkın giderek arttığını vurguladı.

Fakat sonuç günlerde ECB’ye mümasil isimler önümüzdeki günlerde yapılacak toplantılarda beklentilerin haddinden fazla üzerinde nema artırımı yapılacağı yönünde mesajlar vermeye başladı. Buna rağmen euroda âdeta de olsa bir toparlanma yaşanmadı.

beraber, Euro Bölgesi’nde yatırımcı hamaset endeksi, enerji krizinin müteveccih endişelerle Mayıs 2020’den beri sunma düşük seviyesine geriledi.

Euro bölgesinde ticari nema yaşam maliyetlerindeki artışların tüketicileri masraf yapma üzerine temkinli kılmasıyla bu ay henüz de yavaşladı.

Avrupa daha faziletkâr ürem artışlarına hazırlanıyor

 

Knot: Görevimiz enflasyonu dun haberdar etmek

 

Euroda düşüş sürer, sterlinin ayrımsız şansı var

 

Share: