Piyasalar ABD’nin ekincilik dışı istihdam verisini izlem edecek

BENDE’dahi şişkinlik ve resesyona ilişkin endişeler dirlik fiyatları üzerinde canlı olmayı sürdürüyor.

Esbak açıklamalarda kâin ABD Kalıp Bankası (Fed) yetkilileri yaptıkları açıklamalarda resesyon riskinin korkulduğu kadar ruhlu olmayabileceğini dile getirirken, önceliklerinin enflasyonu taharri altına kabul etmek olduğunu bildirdi.

Fed Umumi Heyet Üyesi Christopher Waller, enflasyonun çok faziletkâr olduğunu ve gevşeyecek üzere görünmediğini belirtti. Para politikasında kolaylıkla elan kısıtlayıcı olunması gerektiğini vurgulayan Waller, Fed’in orak ayı toplantısında 75 baz puanlık ürem artışını desteklediğini, eylül toplantısında ise belli 50 temel puanlık benzeri artıştan yana olacağını kaydetti. Waller, Katışık Mikro içi Hasıla (GSYH) verilerine karşın ekonomide resesyon yaşanacağının anlaşılan olmadığını anlatım etti.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard birlikte ABD ekonomisinin bu sene büyümeye devam etmesini beklediğini dile getirdi. Bullard, temmuz toplantısında 75 baz puanlık repo artışından yana olduğunun sinyalini verdi.

Fed yetkililerinin açıklamaları sonrası tahvil piyasalarında küsurat mir baskısıyla ABD’nin 10 yıllık ara kazanç faizi yüzde 3’e yaklaşırken, swap piyasalarında ise resesyon fiyatlaması kısmen bile olsa azaldı.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda temmuz toplantısında 75 temel benek, ilkgüz toplantısında ise 50 temel puanlık Nema artışına kesme gözüyle bakılıyor.

Mavera yandan, bugün açıklanacak istihdam raporundaki veriler yatırımcıların odağına kurulu bulunuyor.

Tarihi bağan seviyelerde mevcut başıboşluk oranı Fed’e enflasyonla mücadelesinde agresif delimsirek politikalarına bitmeme etme fırsatı sunuyor.

KUL ekonomisinde halihazırda 11,3 milyon vazıh aksiyon pozisyonu bulunurken, akıbet dönemdeki makroekonomik veriler istihdam piyasasının vabeste dahi olsa yavaşlamaya başladığına belen ediyor.

Bugün açıklanacak verilerde hareket gücü piyasasındaki genişlemenin devam etmesi beklenirken, eski aylara nazaran bahis konusu genişlemenin vabeste dahi olsa yavaşlayacağı tahmin ediliyor.

Fed’in mal politikası kararlarında tarım dışı istihdamı oldukça dikkatle izleme etmesi verinin önemini artırırken, açıklanacak verilerin piyasalarda oynaklığı artırması bekleniyor.

Ara Kazanç piyasalarındaki bey eğilimine rağmen şişkinlik endişesi ve sakıncasız liman adına mütezayit dolar talebi sonrası dolar endeksi 107,1’le serencam 20 yılın zirvesinde bulunmaya devam ediyor.

amma velakin, Fed’in resesyonu daha ikinci planda tuttuğuna ait değerlendirmelerin yanına Çin’in alt bina harcamalarına yönelik 220 milyar dolarlık paket açıklamasının üstelik eklenmesi, Brent petrolün varil fiyatını destekliyor. Brent petrolün varil fiyatı eskimemiş günde yüzdelik 1,1 artışla 103,8 dolar seviyesinde bulunuyor.

Cemaziyelevvel, yüzdelik 6 ayar kazanan Bitcoin, yükselişini yıpranmamış güne bile taşımasının ardından şu sıralarda tahminî yüzdelik 2 artışla 22 bin dolardan azrail buluyor.

söz konusu gelişmelerle cemaziyelevvel New York borsasında S&P 500 endeksi yüzde 1,50, Nasdaq endeksi yüzde 2,28 ve Dow Jones endeksi yüzdelik 1,12 değer kazandı. KUL’dahi dizin vadeli işlem kontratları yeni güne ise düşüşle başladı.

Avrupa’birlikte behre piyasaları mazi pozitif bire bir davranış izlerken, serencam 20 yılın sunu düşüğüne gerileyen euro/dolar paritesi yatırımcıların odağında olmayı sürdürüyor.

Fed’in şahin politikalarını agresif şekilde devam ettirebileceğine ait açıklamalarla aktif konumunu koruyucu dolar karşısında bakir günde akıbet 20 yılın yeryüzü düşüğü olan 1,0140’a gerileyen euro/dolar paritesi şu sıralarda 1,0150 seviyesinde bulunuyor.

Mavera yandan, İngiltere Başbakanı Boris Johnson, iktidardaki Muhafazakar Fırka liderliğinden istifa ettiğini fakat başbakanlık görevini yıpranmamış reis seçilene kadar sürdüreceğini açıkladı.

Mazi açıklayan, Avrupa Şekil Bankası (ECB) haziran kocaoğlan dünyalık politikası güruh tutanakları ise ECB Dümen Konseyi’nin enflasyonun aynı süre temelli olmasını ve temmuzda elan büyük tıpkı nema artırımı yapılmasını masaya yatırdığını ortaya koydu.

Kurul üyelerinin değerlendirmelerinin düz aldığı tutanaklarda, üyelerin çoğunun bu kamer yapılacak mülk politikası toplantısında ana ürem oranlarını erdemli konuşu belirsizliğin olduğu bire bir ortamda 25 benek artırmayı akseptans ettiği ortaya daha çok.

Tutanaklarda, bazen üyelerin ise ECB’nin 25 temel puanlık aynı artışa “şartsız bire bir taahhüt” vermemesi gerektiğini değerlendirerek temmuzda daha balaban tıpkı faiz artışı için “kapıyı açıkça tutmayı” savundukları ortaya kondu.

Geri, bu gelişmelerle, Almanya’üstelik DAX 30 endeksi yüzdelik 1,97, İngiltere’da FTSE 100 yüzde 1,14, Fransa’dahi CAC 40 endeksi yüzdelik 1,60 ve İtalya’birlikte FTSE MIB 30 endeksi yüzde 3,05 ayar kazandı. Avrupa’birlikte fihrist vadeli işlem kontratları yıpranmamış güne ise elinin körü seyirle başladı.

Asya’da BENDE hisse piyasalarına paralel alış ağırlıklı tıpkısı reviş izlenirken, Çin borsası olumsuz ayrışıyor.

Çin’in alt yapı harcamaları amacıyla 220 milyar dolarlık tıpkı gider paketi açıklamasına karşın, Çin’üstelik artan bakir tür koronavirüs (Kovid-19) vakaları ise üst yönlü hareketi törpülemeyi sürdürüyor.

Öte yandan, Japonya sakat Başbakanı Shinzo Abe’nin bir konuşma sırasında silahlı saldırıya uğraması piyasalarda oynaklığı artırdı. Japon borsası hareketli sonrası kazançlarının şişman kısmını düşüncesiz verirken, münasebet günü yapılacak parlamento peş kanadı seçimleri öncesi belirsizlikler oturmuş bulunuyor.

Bölgede açıklanan makroekonomik verilere göre Japonya’dahi ödemeler dengesi 128,4 milyar yen aşkın verirken, beklentileri karşılayamadı.

Bu gelişmelerle, kapanışa mail Japonya’dahi Nikkei 225 endeksi yüzdelik 0,68, Güney Kore’birlikte Kospi endeksi yüzdelik 0,90 ve Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 0,20 değer kazanırken, Çin’üstelik Şanghay mürekkep endeksi yüzde 0,1 derece kaybetti.

Daraç içre cemaziyelevvel alış ağırlıklı ayrımsız azimet izleyen BIST 100 endeksi, günü yüzdelik 0,72 artışla 2.425,56 puandan tamamlarken, zaman gözler açıklanacak ödemeler dengesi verilerine çevrildi.

AA Finans’ın ümit anketine katılan ekonomistler, akan işlemler hesabının mayısta 6 bilyon 15 milyon dolar yalınlık vermesini bekliyor.

Öte yandan zaman piyasalar öğleden sonra bağlı olacak. Güne saat 09.40’ta açım seansı ile başlayacak olan hisse piyasalarında, daim açık artırma işlemleri 10.00-12.30 saatlerinde gerçekleştirilecek. Kapanış seansı, buyruk cem ve kapanış fiyatından amal ise saat 12.30 ile 12.40 arasında yapılacak.

Vadeli İşlem ve Bekletme Süresi Piyasası’nda ise (VİOP) bugün işlemler saat 09.30’üstelik başlayacak ve gösterim, hisse sözleşmelerinde saat 12.40, dizin ve başka sözleşmelerde ise saat 12.45’te sonlanacak.

Dolar/TL dün yüzdelik 0,2 artışla 17,2624’ten kapanmasının arkası sıra zaman bankalararası piyasanın açılışında 17,2590 seviyesinde muamelat görüyor.

Analistler, bugün mahdut ortamında ayrıca Türkiye Cumhuriyet Model Bankası (TCMB) Meydan Katılımcıları Anketi, daraç dışında ise KÖLE’bile açıklanacak istihdam raporundaki verileri ve global kayıt stoklarının strateji edileceğini belirterek, ustalık açıdan BIST 100 endeksinde 2.460 ve 2.500 seviyelerinin direnç, 2.390 puanın bindi konumunda olduğunu bildirdi.

Piyasalarda zaman strateji edilecek veriler şöyle:

10.00 Türkiye, mayıs kocaoğlan ödemeler dengesi

10.00 Türkiye, TCMB Etraf Katılımcıları Anketi

15.30 KUL, haziran ayı istihdam raporu

17.00 MEMLUK, mayıs ayı global eşya stokları

12 göstergesi “hıyanet” veren hisseler (08/07/2022)

 

Zer kısık bölgede

 

BDDK güven kısıtlamasında esnekliğe gitti

 

Share: