Zonguldak’ta 600 bin kişiden 200 bini keyif sorunu yaşıyor

Zonguldak’ta 600 bin kişiden 200 bini afiyet sorunu yaşıyor

ZBEÜ Obezite ve Diyabet Merkezi Müdürü Prof. Dr. Taner Bayraktaroğlu:

“Adölesan obeziteyle mücadelemiz sürüyor”

“Çağın hastalığıyla savaş etmemiz gerekiyor”

ZONGULDAK – Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Diyabet ve Obezite Merkezi Müdürü Prof. Dr. Taner Bayraktaroğlu, Zonguldak’ta 600 bin kişiden yaklaşık 200 bininin esenlik sorunu yaşadığına ilgi çekti. Adölesan bölüm anlatım edilen okul çağındaki çocukların obeziteyle mücadelesi üstüne projelerin sürdüğünü anlatan Bayraktaroğlu, “Çağın hastalığıyla savaş etmemiz gerekiyor” diye niteleyerek konuştu.

Zonguldak’ta benzeri müddet önce faaliyete güzeşte Diyabet ve Obezite Merkezi; başta diyabet, obezite ve podoloji alanında çalışmalarını sürdürüyor. Merkeze başvuran hastaların sayısının 15 bini aştığını Gün Batısı Karadeniz Bölgesi’nin birlikte İngiltere ve Almanya kabil ülkelerden üstelik hastaları tedavi ettiklerini anlatan Bayraktaroğlu, merkezin millî anlamda kamuda evvel ve bir tane olduğunun altını çizdi.

Zonguldak’ta obezite oranının 3’te 1 olduğunu 600 bin kişiden yaklaşık 200 bininin afiyet sorunu yaşadığına özen çekici Bayraktaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Merkezimiz bizim Zonguldak’ta obezite ve diyabet hastalarına hizmet ederken bizim saptadığımız oranı söyleyeyim. Obezite oranı 3’te 1. 600 bin kişinin yaklaşık neredeyse 200 bini sağlık sorunu yaşıyor. Obezitesi var. Bunun dışında diyabette yüzdelik 14, yüzdelik 7 öz hastalığını şeker hastalığı hastalığını bilmeyen ise yüzde 21 bilinmedik şekeri olanlarla alay malay yüzdelik 36,7’da ise şekerle ilgilendiren sorunu olan hastalarımız var. Bu birlikte 60-70 bin kişiye balya geliyor. Tığ merkez kendisine burada bize başvuran hastaların şu temel büyüklüğünde sayısı 15 bini geçti. Bunlar 3 ayda tıpkısı kontrol olan almanak kontrolleri olan hastalarımız var. Hoppadak Zonguldak amacıyla değil Bartın, Karabük, Akçakoca yanı sıra Ankara, İstanbul, İngiltere, Almanya’dan hastalarımız var. Bu anlamda merkezimin ulusal anlamda kamuda önce ve yegâne olduğunu belirtebilirim.”

“Mücadeleyle farkındalığı artırmamız gerekiyor”

Avrupa ile ortak projeler yürüttüklerini Zonguldak’ta üstelik iklim kurulunda hele meslek dönemindeki çocuklara yönelik obeziteyle savaş projelerini sürdürdüklerini anlatan Taner Bayraktaroğlu sözlerini şöyle tamamladı:

“Yeni çağın hayat tarzımızın günce hayatımızda beslenme ve içeriğinin alelhusus hazır gıdalara yönelmenin kalorisi artağan gıdalara yönelmenin böylecene obezitede artma gösterdi. Bu süreçte bizim Zonguldak ve Türkiye rakamları şekilde. DSÖ Avrupa’nın ellerine vasıl rakamlar şuanda yüzde 31,2 obezite oranı. Yani 3 kişiden birinin obezite ile ilişik sorunu var. Kadınlarda artık erkeklerde henüz bir iki kabilinden görünüyor amma sonuçta esenlik sorunu olabilecek potansiyel. Zonguldak’ta 3 kişiden benzeri obez. Hipertansif ve diyabetle ilişkin sorunları var. Bu hayat tarzı ile ilgilendiren bu müdahaleleri yönetirken esenlikle ilgili otoriteler Keyif Bakanlığı olsun üniversiteler olsun araştırmalar olsun bizde bunların içindeyiz. Dünya Diyabet Vakfı, Türkiye Diyabet Vakfı, Keyif Bakanlığı ile kuma projeleri, diyabetle ilgili mücadelenin beraberinde hem tığ Avrupa Obezite Merkezi olduğumuz Avrupa ile eş projeler var. Eş Avrupa Obezite Merkezleriyle gelişigüzel cereyan ederek obezite ile farkındalığı sorunu ortaya koyup bununla ait mücadele atfetmek amacıyla civar göl ayağı oluyoruz. Merkezimiz de bu açıdan koskocaman. Bu faaliyetlerde bulunan yerlerden birisidir. Türkiye’üstelik Sağlık Bakanlığı’nın mühim hedeflerinin içerisinde bu yönde Ofis Başkanlığı dahi obezite ile mücadele fail zinde tagaddi etkili hayat başkanlığı da tığ birlikte onlarla bu arada çalışıyoruz. İlde birlikte bu sorunları ele alarak mücadeleleri bitmeme ettiriyoruz. Bireyin kendini kontrol etmesi, okulda mücadelemiz sürüyor. Okulda kilogram fazlalığı olan füru obez olan çocukları tığ burada tanılama, otama ve tetkiklerde koruyucu oluyoruz. Zonguldak Valiliği ile kuma yürüttüğümüz projelerle ve elde ettiğimiz projelerle bu adölesan dediğimiz obeziteyle mücadeleyle ilişkin projemiz üstelik bitmeme ediyor. Bireyden topluma büyüklüğünde değme aşamada obeziteyle çağın hastalığıyla mücadele etmemiz gerekiyor. Adını obezite, şişmanlık deyince damgalanmış kabil oluyoruz amma kilo fazlası, yediklerimizin ölçüsü, hareketliliğimiz bunlarla ait engelleme ederek bu mücadeleyi artırmamız gerekiyor. Okullarda, yaşam alanlarında bunu dikkate almamız şanlı tıpkı sevgili olduğunu söyleyebilirim.”Share: