Yusufeli halkı, bakir yerleşme yerlerinde geleneklerinin sürmesi amacıyla yürüdü

ARTVİN’bile, Çoruh Nehri üzerinde inşa edilen Yusufeli Barajı zımnında akarsu altında kalacak Hasanağa ve Erdemler mahallelerinde yaşayanlar, geleneklerini unutturmamak için yol yaptı. Sakat kıyafetlerle, böke boğalar eşliğinde yürüyenler, atalarından küsurat geleneklerini canlandırdı.

Çoruh Nehri üstünde yapımı tamamlanan ve 275 metre üst yüksekliğiyle Türkiye’nin yeryüzü yüksek barajı Yusufeli zımnında sular altında kalacak ilçenin baştan düz yazı edilen iskân yerlerinde hazırlıklar sürüyor. 152 yıllık tarihinde 6 yol yerleşme yeri değiştirilip, 7’nci sefer taşınmaya hazırlanan Yusufeli’bile, dolay halkı çağ sayıyor.

Yusufeli’ne bağlı Hasanağa ve Erdemler mahallerinde nakil hazırlığındaki el, bakir yerleşim yerlerinde arıcılık, iple odun çekme, yün dokuma, taş kırma kadar asırlık geleneklerinin beraberinde yörelerine has yaşam tarzlarının sürmesi için ‘Geçmişimizi unutmadık geleceğimizden bile vazgeçmeyeceğiz’ adlı yol gerçekleştirdi. Ekincilik ve hayvancılıkla uğraşan mahalleli, sakat kıyafetlerle, böke boğalar eşliğinde yayan, atalarından kalan geleneklerini dahi canlandırdı. Temsili taş kırma, yün nesiç, iple odun incizap geleneklerinin canlandırıldığı etkinlikte mahalleli ‘Dedelerimizin mirası su altında kalsa da, torunlarımızın hayali su üstünde filizlenecek’ yazılı dövizler taşıdı. Hasanağa Mahallesi Muhtarı Yüksel Yıldırım, amaçlarının yüzyıllık geleneklerinin ati nesillere aktarılması olduğunu belirterek, “Geçmişimizi unutmadığımızı geleceğimizden de vazgeçmeyeceğimizi ifade etmek istiyoruz” dedi.İple ongun çeken mahalleli İsmail Özdemir birlikte “200 almanak dut ve zeytin ağaçlarımız var, ağaçlarımız ölsün istemiyoruz. Bu güzelliği yaşatacağız” diyerek konuştu.

Bir gayrı mahalleli Sümbül Taşçı ise “Ekincilik üzere, atmak amacıyla büyüklerimizden sadece toprak istiyoruz. Kültürümüzün yaşamasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.Share: