Yusufeli’nde yeni yerleşme adına taşınacak mahalle halkı temsili toprak kayması canlandırdı

Artvin’de Yusufeli Barajı suları altında kalacağı amacıyla yeni Yusufeli ilçe merkezine taşınacak Hasanağa Mahallesi sakinleri, temsili toprak kayması canlandırarak Şehremini Eyüp Aytekin ile görüştüler.

Muhtar Yüksel Saika öncülüğünde sanayi bölgesinde toplanan mahalle sakinleri, bazı araçlarıyla bazı da tabanvay Şehremaneti Başkanlığı önüne geldi.

Etkinlikte bazen vatandaşların boğalarını kamyonlara yüklediği, kimisinin dahi eşekle denge taşıdığı, iple odun çektiği gözlendi.

Etkinlik sonunda Belediye Başkanı Eyüp Aytekin ile bire bir araya mevrut mahalle sakinleri, yeni kaymakamlık merkezine taşınma sürecine ilişik taleplerini dile getirdi.

Muhtar Sebep, mahalle sakinlerinin çoğunun ekincilik ve hayvancılıkla uğraştığını anlatım ederek, yeni iskân durumunda da tarım ve hayvancılık yapılabilecek alanlara ihtiyaç duyduklarını kaydetti.

Mevcut yaşam tarzlarını, anane ve kültürlerini gelecek kuşaklara aktararak yıpranmamış iskân yerinde da sürmek istediklerini dile getiren Sebep, etkinliği buna dikkati girmek üzere düzenlediklerini söyledi.

Share: