Yusufeli Barajı’nda sular yükselmeye başladı

Artvin’in Yusufeli ilçesinde Çoruh nehri üzerinde yapımı tamamlanan Yusufeli Barajında kapakların kapatılmasıyla sular yükselmeye başladı. Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla açılışı gerçekleşen baraj, benzeri haftada 30 metre yüksekliğe ulaştı.

Artvin’in Yusufeli ilçesinde Çoruh nehri üstünde yapımı tamamlandığında kemer baraj sınıfında 275 metreyle Türkiye’nin bir numara, dünyanın beşinci bildirme efdal barajı olan Yusufeli Barajı, 22 Kasım’da Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla akarsu tutmaya başladı. Baraj kapakları kapanmasıyla, vücut bile biriken sular yükselmeye başladı. Karayolları ilkin atılmak için, baraja yakın köy ve mahalleler hepyek sular altında kalıyor. Fehamet Su İşleri 26. Havza Müdürlüğü ehlivukuf personeli kontrollerinde yükselen sular, güdük sürede Yeniköy ve Irmakyanı köyleri özellikle almak için tıpkısı haddinden fazla bölgeyi sular altında bırakacak.

Baraj inşaatı ve kaza merkezi ile köylerdeki 5 bin basamak, 270 hisse senedi yeri ve 9 bin 430 dönüm tarım arazisi, sular altında kalacak. Ekincilik ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü yoluyla, baraj inşası zımnında su altında kalacak alanlardan 5 bin 844 skor zeytin, dut, koz ve nar gibi boylu meyve ağacı, ongun nakli metoduyla bulunduğu yerden alınarak Yusufeli ilçesinin kurulduğu kullanılmamış yerleşme yerindeki 300 dönümlük alana taşındı.

Yusufeli– İspir Karayolu ulaşıma kapatıldı

Baraj suları nedeniyle Yusufeli-İspir karayolu da ulaşıma kapatıldı. Ekipleri karayolunun farklı bölümlerde üzerinde, “Yusufeli-İspir Büyüklük Karayolunun Yusufeli Barajı su tutması sebebiyle kayıt trafiğine kapatıldı” yazılmış tabelalar konuldu.

“Suyun gelişini izlemeye geldik”

Köyleri sular altında kalan vatandaşlar, suyun gelişini bağlı olmak ve anahtar altına ahzetmek için baraj sularını takip ediyor. Yeniköy köyü sakinlerinden İsmail Aydın (30) dün itibariyle köydeki evlerini tecezzi ettiklerini anlatım ederek “Eşyamızı, enkazımızı söktük geldik. Mazi itibariyle köyden ayrıldık. Bugünde serencam serencam suyun gelişini izlemeye geldik. Yıllarımız, çocukluğumuz geçtiği bu derelerde, yürüdüğümüz bu yollarda aynı dahası mümteni bizim için. Sıra oldu çıktı, çok duygulandık. Seçme şeyin hayırlısı” ifadelerini kullandı. – ARTVİN

Share: