VEKIL ERSOY HARS YOLU FESTİVALLERİNİN AMACI HALKI HARS VE SANATLA HIZLI BULUŞTURMAK

BEYOĞLU Firez Yolu Festivali, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla başladı. Icra Vekili Ersoy Ekin Yolu Festivallerinin birincil amacı halkımıza kültür ve sanatla çok daha hızlı ve rahat bire bir şekilde buluşmasını seçmek. Ama sonrasında birlikte düzenlendiği şehirlerin ekin ve konferans faaliyetleriyle lansman yüzü almak. Sunu hareketli şekilde ilkin Türkiye’birlikte, bilahare dünyada tanıtımını icat etmek dedi.

İstanbul, Ankara, Çanakkale, Diyarbakır ve Konya doğmak amacıyla ilkokul şehirde planlı ‘Türkiye Hars Yolu Festivallerinin önce rotası olan ‘Beyoğlu Hars Yolu Festivali’ bugün başladı. 1-24 Teşrinievvel tarihleri ortada bitmeme edecek olan curcuna, tiyatrodan sinemaya, edebiyattan dansa, müzikten dijital sanatlara, sergilerden sohbetlere gündüzden geceye uzanan binden fazla etkinliğe hayal olacak. AKM’den Galataport İstanbul’a uzanan 4,1 kilometrelik benzeri rotayı kapsayan festivalin iklim gününde Hars ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, açılan sergi ve musahabe merkezlerini bilgisiz konuşma etti. Saat 12.00’dahi AKM’bile düzenlenen fotomaroton etkinliğine katılan Ersoy, ışık severler ile ayrımsız araya geldi. Peşi Sıra Kırk Kapılı Görüş Günümüz Sanatçıları Sergileri 40. Yılı Sergisi’ni ziyaret ederek hikmet aldı. Sergi çıkışında Beyoğlu’nda esnafla bir süre kardeşçe eden Ersoy, programının bire bir ayrıksı durağı olan Katışıksız Galata’daki sahnede 90’lar Sergisini müzakere etti. Daha sonradan Pera Müzesi’nde Kesişen Dünyalar, Osman Hamdi Mir, Ağırbaşlılık ve Eğri Sanatı Sergilerini gezerek, vukuf aldı. Beyoğlu Belediyesi İstiklal Tekellüm Galerisinde 19. Yüzyıl Yazar, Turist ve Sanatçılarının Gözünden Sergisi açılışına katıldı. Elan bilahare Galata Mevlihanesi’hangi musahabe eden Ersoy, Galataport’ta matbuat mensuplarına Osmanlı Lokumu ikram etti. Vekil Ersoy’un serencam durağı ise Duvarları bitmek Enstalasyon Sergisi oldu.

Festivale seçme geçen ahit elan fazla katılımın olduğunu belirten Mehmet Nuri Ersoy, Biliyorsunuz Beyoğlu Ekin ve Festivali güzeşte yıl Türkiye Hars ve Festivalleri ilki olarak başladı ve çok birlikte liyakatli ve etkin başladığı amacıyla yayma kararı makbuz. Ayrıksı kentlerimize üstelik esin kaynağı oldu. Zaman üçüncüsünü start verdik. Bizi sevindiren yasakçı değme geçen bölüm elan aşkın katılımın olması ve önceki özellikle vekâlet binalarında nezaret etkinlikleriyle başlamıştı. Ama temas seferinde özel nutuk kurumları henüz çok bent gösteriyor, elan fazla ortaklık gerçekleştiriyor. Rota algısı da çok iyicene güçlenmiş. Bu yıl onu de fark ediyoruz. Rota üstünde ben geziyorum. İlk başladığımızdaki festivalle kıyasladığınızda hususi görüşme kurumlarının bu rota konusunda taşınmaya başladığını ayırt ettim. Zaten birincil amacımız buydu. Tamlık istediğimiz şekilde gidiyor. Üç haftalık benzeri ekin yolu festivali olacak amma sonrasında üstelik sene süresince kültür ve sanatın rotası adına hem İstanbulluların hem Türk halkının dikkatini çeken aynı rota oluşacak. Hep İstanbul’a geldiği ant ekin ve sanatla en rahat en çabuk buluşacağı noktanın bu rota üzerindeki işletmeler kurumlar olacağının farkına vardık. Bu bile bizi haddinden fazla çokça sevindiriyor. Biliyorsunuz kültür yolu festivallerinin birincil amacı halkımıza hars ve sanatla çokça daha aceleci ve abat tıpkısı şekilde buluşmasını keşfetmek. Ama sonrasında birlikte düzenlendiği şehirlerin ekin ve nutuk faaliyetleriyle tanıtım yüzü girmek. Yeryüzü aktif şekilde özellikle Türkiye’birlikte, sonradan dünyada tanıtımını uydurmak. Siz kültür ve sanatınızla elhak rakip ülkelerle ayrıştığımız bekçi oluyor. Siz ekin ve sanatınızı ne kadar fevk taşıyabilirseniz hangi büyüklüğünde farkındalığını yaratabilirseniz o büyüklüğünde acul şekilde aynı turizm ara bulucu açısından rakiplerinizden ayrışıyorsunuz dedi.Share: