Uzmanı uyardı: Sivrisinek ısırığı sonrası tanıdık ateşe dikkat

Küsurat sıcaklarla alay malay sivrisinek kabusunun baştan başladığını tamlayan Dermatoloji Uzmanı Dr. Süleyman İzzet Karahan, “Sivrisinek ısırığı sonrası ateş, halsizlik kadar bulgular görülürse, sivrisinek ile bulaşan hastalıklar akla getirilerek arz andıran afiyet kurumuna başvurulmalıdır” dedi.

Son dönemde alelhusus İstanbul’de kalan sivrisineklerin hastalık olabileceği hastalıklara özen calip İAÜ VM Medical Park Florya Hastanesi Cildiye (Dermatoloji) Kliniği’nden Uzm. Dr. Süleyman İzzet Karahan, sivrisinek ısırıkları sonrasında yapılması gerekenler ve ısırıklardan sığınmak amacıyla nelere dikkat edilmesi gerektiği üzerine açıklamalarda bulundu.

Artan sıcaklarla birlikte sivrisinek kabusunun yeniden başladığını dile getiren Uzm. Dr. Süleyman İzzet Karahan, “Sivrisinek ısırığı sonrası dağ, halsizlik gibi bulgular görülürse sivrisinek ile bulaşıcı hastalıklar açısından bildirme yakın keyif kurumuna başvurulmalıdır” ifadelerini kullandı.

5 FARKLI BULAŞICI HASTALIĞA NEDEN OLUYORLAR

Sivrisineklerin yaydıkları emraz nedeniyle tarihteki parçalanmamış savaşların toplamından daha fazla insanın ölümüne kez açtıklarının altını çizen Uzm. Dr. Karahan, “Sivrisinekler dünyada gerçek 5 hastalığa bulaştırıcı (vektör) namına yol açmaktadır. Bu emraz; Gün Batısı Nil Humması, Chikungunya, Deng Humması, Zikavirüs ve sıtmadır. Sıtma (Malaria) hastalığının bulaştırıcısı anofel cinsi sivrisinekler olup, Batı Nil Hummasını culex, başka hastalıkları ise aedes cinsi sivrisinekler taşımaktadır” şeklinde konuştu.

SOĞUK AKARSU UYGULAMASI YAPIN VE KAŞIMAYIN

Sivrisinek ısırıklarında hangi yapılması gerektiğinden bahseden Uzm. Dr. Karahan, “Öncellikle bölgeye soğuk akarsu uygulaması yapılmalıdır. Isırık olan vadi tırnak diplerinden geçebilen bakteriler ile enfekte olabileceğinden çokça fazla kaşınmamalıdır. Sonraları enfekte olan lezyonlar sulu bırakarak iyileşebilir. Isırılan bölgeye lokal anestezik ve kaşıntı engelleyici kremler uygulanabilir, fakat alerji riski açısından dikkat emretmek gerekir. Kaşınan yere tuzlu su, soda, sirke gibi besin maddeleri sürülmemelidir. Bu kalem icraat tahrişi artırarak kaşıntıyı artırabilir. Sivrisinek ısırığı sonrası üzücü, halsizlik gibi bulgular görülürse sivrisinek ile bulaşıcı hastalıklar açısından sunma mail esenlik kurumuna başvurulmalıdır” açıklamasında bulundu.

Sinek ısırıklarının taklitçi çiçeği, suçiçeği gibi ayrımlı hastalıklarla karışabileceğini üstelik sözlerine ekleyen Uzm. Dr. Karahan, eğer vücutta haddinden fazla fazla sayıda ısırık durumu varsa, bunun ayırıcı tanısını aynı cildiyeci hekimin yapması gerektiğinin altını çizdi.

KORUNMA YOLLARI

Sivrisinek ısırıklarından korunma yollarına de değinen Uzm. Dr. Karahan, şu bilgileri paylaştı:

“Riskli bölgelerde öncelikle içeride sineklik, dışarda cibinlik kullanılması gerekir. Ince kollu ve bacakları kapatan kıyafetler tercih edilmelidir. Parfüm kadar işlek kokular sivrisinekleri çekebileceğinden tercih edilmemelidir. Isıtma ve özge sivrisineklerle geçici emraz açısından riskli bölgelere gezi edilecekse DEET (dietil m toluamid) içeren sinek kovucu mahsulat kullanılabilir.”

AKLA YATKIN SİNEK KOVUCULAR TERCİH EDİLEBİLİR

DEET içeren ürünlerin 1950 yılından beri cibin kovucu namına güvenle kullanıldığını söyleyen Uzm. Dr. Karahan, “Piyasada ayrımlı konsantrasyonda ürünler bulunabilir. Önerilen yüzdelik 20-30 konsantrasyonda uygulanmasıdır. Erdemli konsantrasyonu ürünlerde aktiflik ayrımsız olmakla birlikte rehavet süresi uzayabilmektedir. Yüzdelik 50 üstünde sıkıntı süresinde münhal bir artış gözlenmemektedir. 2 kamer ve üst çocuklarda birlikte güvenle uygulanabilir. Yapılan çalışmalarda DEET’nin kanserojen aynı etkisi olmadığı düşünülmektedir. Çocuklara uygulama yaparken uygulamayı yetişkin biri yapmalıdır. Dudak ve göz çevresinde uygulanmamalı, tahriş olmuş deriye uygulanmamalıdır. Antrparantez sineklik ile mahfazalı çöz mekana girildiğinde kitap yıkama eliyle temizlenebilir” ifadelerini kullandı.

DOĞAL REZIL ALTINDA SATILAN ÜRÜNLERDEN UZAK DURUN

Farklı cibin kovucuların de yeğleme edilebileceğini vurgulayan Uzm. Dr. Karahan, “DEET dışında pikaridin, sulu zırtlak okaliptüs hasım ve mal mentan diol (PMD) cibin kovucu kendisine kullanılabilir. Sulu Zırtlak okaliptüs düşman ve PMD, 3 yaş altı çocuklarda önerilmemektedir. Saf adı altında satılan sinek kovucuların etkinliği ne eyvah kim bilinmemektedir. Alelhusus sineklerin nöbet açtığı geçici emraz yönünden riskli aynı bölgedeyseniz bu tür ürünleri banko tercih etmeyin” diye sözlerini noktaladı.

Share: