Ambulans sürücüleri dayanıklı eğitimlerden geçiyor

Ambulans sürücüleri stabil eğitimlerden geçiyor

ANKARA Zamanla yarışarak avlu kurtarmaya çalışan cankurtaran sürücüleri, Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünce personele verilen, “Cankurtaran Sürüş Güvenliği Eğitimi (ASGE)” ile gelecek sürüş teknikleri noktasında dayanabilen eğitimlerden geçiyor.

Evgin Sağlık Hizmetleri Umumi Müdürlüğü vasıtasıyla, ambulans kazalarının önlenmesi, faal ve mübarek tıpkı hizmet sunumunun sağlanması için 2005 yılından itibaren şifahane öncesi müstacel keyif hizmetleri personeline “Ambulans Sürüş Güvenliği Eğitimi (ASGE)” veriliyor. Toplamda 32 saat yerine planlanan terbiye 8 saat kuramsal, 24 saat aplikasyon ve peşi sıra teorik ve kılgılı imtihan ile tamamlanıp, muvaffakiyetli kursiyerlere “Cankurtaran Sürüş Güvenliği Mürebbi Eğitimi Muvaffakiyet Belgesi” veriliyor. Dokuz Canlı eğitim bilimi sürecinden geçen sürücüler, trafikte karşılaşacağı ciddi durumlarda yapması müstelzim doğru manevraların ve gayrı emin sürüş becerilerinin kazandırılması üzere değişik etaplardan oluşan parkuru tamamlıyor.

“Ambulans aynı hız ara bulucu değil, kontrollü ve güvenli tıpkısı kurtarma aracıdır”

Tafsilatlı yıllardır Ankara İl Sağlık Müdürlüğü Ivedili Esenlik Hizmetleri Başkanlığı bünyesinde paramedik namına görev aldığını vurgulayan Eş Güdümcü Ahmet Özkan, “Ambulans Sürüş Güvenliği Eğitimi olarak bildik ASGE modülümüz şifahane öncesi acil keyif hizmetlerinde işyar meslektaşlarımıza güdücü bilgisi, becerisi, tavrı ve tutumunu geliştirmek amacıyla yaptığımız eğitimlerdir. Ahali eliyle falsolu bilinen imajı üstelik silmek istiyoruz. Cankurtaran tıpkı ivinti uzlaştırıcı değildir. Ambulansın amacı sizin sevdiklerinizi ve sizi sunu emin şekilde hastaneye yaymak ve hayatınızı kurtarmaktır. Bununla ilişkin üstelik ense kabinimizde tam donanıma sahibiz. Bu yüzden da ambulans bire bir yordam ara bulucu değil, kontrollü ve tehlikesiz aynı istirdat aracıdır. Cankurtarandır” ifadelerini kullandı.

“Sürücüler bize öğün verirse geçebiliyoruz, bunu unutmamamız gerekiyor”

Tahminî 10 yıldır paramedik namına çalışan ve 6 yıldır de ambulans sürüş güvenliği eğitmeni namına görev fail Çağla Ünal, “Haftalık 32 saatlik tıpkısı yetişek sürecimiz oluyor. 8 saati kuramsal namına, 24 saati aplikasyon kendisine gerçekleşiyor. Önümüze şırakkadak sâdır açacak, çocuk ve tıpkı durumlarda ne yapmamız gerektiğini deneme ediyoruz. Yönelteç hakimiyeti, ayna kontrolü, derinlik algısı bunlar çok yüce. Bunların burada etaplarla eğitimini veriyoruz. en üst günde bile arkadaşlarımız demolara giriyorlar. Onların kudretli olmasına bakarak sertifikalarını veriyoruz. Özellikle dokunmak istediğim bire bir konu var. Sürücüler bize misil verirse geçebiliyoruz, bunu unutmamamız gerekiyor. Esas amacımız emin sürüşü bodoslamak” şeklinde konuştu.

“Sağlı sollu yani carcur sistemi şeklinde yolu boşaltmak gerekiyor”

Yaklaşık 15 yıldır paramedik namına çalıştığını ve sonuç 2 aydır de ambulans şoförü olarak bakım sağladığını tamlayan ASGE kursiyeri Zeliha Yılmayan, “Ambulans Sürüş Güvenliği Eğitimi’ne katılmamın sebebi; kendimi biraz elan imar etmek, otopark ile ilişik problemlerimiz var mı namevcut mu bunlar gibi konuları doğacak sürüş eğitimi alarak çekiştirmek, nerelerden nasıl yapacağımızı az buçuk henüz denemek üzere geldim. Eğitmenlerimiz bile sağlıklı olsunlar çok özverililer, bu konuda bize çokça yardımcılar. Bilinç düzeyinin az buçuk artması geçişsiz. Geçmiş siren sesini duyup tepe lambalarının yandığını görerek ambulansın geldiğini ayırt ettiğinde; sağlı sollu yani fermuar sistemi şeklinde yolu yazmak gerekiyor. Demin kendi kendine yerine şartlandıkları amacıyla sağa kaçma eğiliminde bulunuyorlar. Bu nöbet sol gereksiz olsa de sen beyninde isen senin önüne kırıyorlar. Önüne kırdıkları amacıyla fermuar sistemi işlemiyor ve sen bile solda istop etmek zorunda kalıyorsun. Fermuar sistemi olsa sağlı sollu açılırlar ve ambulans ortadan haddinden fazla pir şekilde ilerler” diye konuştu.Share: