“Uluslararası Batman Sempozyumu” başladı

Batman Üniversitesince, planlı “Arsıulusal Batman Sempozyumu” başladı.

Merkez kampüs konferans salonunda planlı sempozyumun açılışında, içtinap etmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Öğrencilerin seslendirdiği Türki ve Kürtçe türküler ile devam fail sempozyumda, Batman Üniversitesini anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı.

Vali Ekrem Canalp, sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, sempozyumun kentin önemli planının hazırlanmasına dayanak noktası hazırladığını söyledi.

Batman’ın düzentileme hayatı ve kalkınma düzeyi açısından iller sıralamasında gerilerde olduğun belirten Canalp, şöyle konuştu:

“2015 yılında TÜİK Türkiye’de aynı fihrist değerini açıkladı. Şehirlerin yetişmişlik ve kalkınmışlık düzeyini anlatan ve şehirde etkili insanların dahi o şehirden sevinme düzeyini da anlatan illerin hayat endeksiydi. Bu endeksin genel sıralaması yapıldığı ant Batman 81 valilik içerisinde 77. sıradadır. Yeryüzü muhteşem alanlardan biri olan mücahede hayatı bahis konusu olduğu zaman Batman’ın sıralaması 81 vilayetin içerisinde 81’dir. Şayet yapmamız gereken kötü tıpkısı tayin varsa ser noktasının de kesin bu ateş tespitlerden yok etmek olduğuna içtenlikle inanıyorum.”

Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İdris Çıpa de sempozyumun amacının Batman’ın dününü, bugününün ve yarınının akademik yerine ele alınması olduğunu kaydetti.

Bu sayede Batman’a ilgili köklü tarihi, coğrafi, sanatsal, konuşu, dini, toplumsal, kültürel ve folklorik değerleri ortaya çıkarılacağını aktaran Çipo, sempozyum ile yapılan bilimsel icraat neticesinde kentin sorunlarına ve gelişimine ekonomik analizör çıkarmak ve bu çalışmaları değişmeyen verme makamında olan yöneticilere benzer olmasını istediklerini anlattı.

3 dönme sürecek sempozyumun açılışına, amme hava ile sivil sosyete bünye temsilcileri, tedris üyeleri ve öğrenciler katıldı.Share: