Türksoy Ressamlar Safranbolu Buluşması Başladı

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) tarafından anadan görme arkaç getirilen ve bu sene 22’ncisi planlı Ressamlar Buluşması Safranbolu, Safranbolu Belediyesi’nin toplumsal tesisinde planlı basın toplantısı ile başladı.

Türkiye ve 10 Türkçe cumhuriyetten 23 ressamın katılacağı ve Safranbolu’nun güzelliklerini tuvallerine yansıtacakları aktiflik, 16-28 Ağustos beyninde yapılacak.

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, “Türk dünyasında kurulan ilk iş birliği teşkilatı olan TÜRKSOY’un soydaşlarımızı bire bir araya getiren bu projesine ulama sunmak bizleri çok mutlu etti” dedi. Köse, etkinliğe ilişkin şu bilgileri verdi:

“Aramızda Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Gagavuz Yeri, Tataristan, Saha-Yakut, Çuvaşistan, Kuzey Makedonya ve Kosova Türk’ü 21 ünlü ressam bulunmakta. Onlar, 16-28 Ağustos günlerinde Tarihi Çarşı’üstelik çizecekleri resimlere Safranbolu’muzun güzellikleri ve tarihini yansıtacaklar.

Aslında bu, TÜRKSOY’un kentimizdeki ilk faaliyeti değil. Safranbolu Belediyesi, TÜRKSOY ilişkilerini hatırlayacak olursak; teşkilatın 12. Fotoğrafçılar Buluşması’nda bile 27 şahsiyet bir takım 5-11 Ilk Teşrin 2015 tarihleri ortada Safranbolu’bile tıpkısı araya gelerek Çarşı SAKEM’de işporta gerçekleştirmişti. Türk Dünyası Fotoğrafçılarının Gözüyle Safranbolu sergisinin tekmil fotoğrafları Safranbolu Belediyesi’ne bırakılmış, bir senenin Uluslararası Değerli Zafran Belgesel Film Festivali’nde TÜRKSOY hususi ödülü verilmişti.

2016’de TÜRKSOY 1. Besteciler Buluşması gerçekleştirildi. TÜRKSOY Umum Oyunları Ekibi, 2017’de planlı 18. Uluslararası Değerli Zafran Belgesel Film Festivali’nde eylem gerçekleştirdi. Gene TÜRKSOY Muhtelit Kılık Sergisi açıldı.

“İLİŞKİLERİMİZİ SIKI TUTUYORUZ”

TÜRKSOY Ressamlar Buluşması’nın 21’inci ise 2019 yılında Türk Dünyası Ekin Başkenti Oş’ta gerçekleştirildi. Oş ile bire bir yıl Kardeş Şehir Antlaşması imzalandı. Yani soydaşlarımızla ilişkilerimizi hasis tutuyoruz. Bu, bizim üzere çokça koca ve manidar. Ego, ressamlarımıza keyifle yapacakları 10 günlük emek süresince muvaffakiyet ve kolaylıklar diliyorum. Çizimlerin sonucunda TÜRKSOY Kılık Sergisi açılacak.

TÜRKSOY Umumi Sekreteri Sayın Padişah RAEV’in katılımlarıyla 27 Ağustos Cumartesi günü saat 18: 00’de Hıdırlık Tempo Tepesi’nde yapacağımız açılışa umum Safranboluları bekliyoruz. Sergi, buradaki açılıştan bilahare 29 Ağustos-5 Eylül günlerinde Leyla Dizdar Firez Merkezi’mizde bitmeme edecek.”

Azerbaycan Ülke Temsilcisi Elçin Gafarlı ise yaptığı konuşmada, “Öncelikle Sayın Belediye Başkanımız Elif Köse Hanımefendi’ye bizleri ağırladığı ve bu güzel kentte misafir ettiği amacıyla teşekkürname ediyoruz. Altın ressamlarımız, UNESCO Miras Kenti Safranbolu’nun güzelliklerini resmederek insanlarımıza sunacaklar. Iyice bir aktiflik bizleri bekliyor. Ayrımsız posta elan parçalanmamış sanatçılarımız yerine sizlere teşekkürname ediyorum” dedi.

Share: