BES’ bile repertuvar 292 bilyon TL büyüklüğe ulaştı

Sigortacılık ve Hususi Emeklilik Aranjman ve Fal Kurumu (SEDDK) Komutan Vekili Uca Ersoy, 11. Sigorta Haftası dolayısıyla Bireysel Emeklilik Sistemine (BES) ait yaptığı açıklamada, 2003 yılında başlayan BES uygulamasının, topluma tasarruf alışkanlığı kazandırmanın beraberinde katılımcılara emekliliklerinde melfuf bire bir ana terazi düsturu ile lazım küresel icraat izlem edilerek gerekse sektörün ihtiyaçları dikkate alınarak sürekli geliştirildiğini belirtti.

15 emeklilik şirketinin faaliyet gösterdiği bu alanda, 14 milyon civarındaki katılımcı ve çalışanlar ile 271 bilyon TL’si BES tarafında, 21 bilyon TL’si ise OKS tarafında atılmak üzere kestirmece 292 milyar TL büyüklüğe ulaşıldığını tabir eden Ersoy, bir nice kişinin geleceğini mali anlamda güvence altına almasına uzlaştırıcı olunduğunu söyledi.

Ersoy, başlangıcından bu yana gösterdiği acul büyüme ivmesi ile finansal sistemin kocaman aktörlerinden birisi haline mevrut BES’in daha birlikte yaygınlaşması ve penetrasyonunun artması amacıyla sistemin geliştirilmesine ve celal desteğinin devamlılığına yönelik çalışmaların bitmeme edeceğini aktararak, “Vizyonumuz, herhangi bir vatandaşımızın veladet anından ölümüne büyüklüğünde hayatının heybetli dönüm noktalarında ona bindi olacak aynı BES sözleşmesine topluluk olabilmesi ve tasarrufu hayatımızın tıpkı parçası haline getirebilmektir.” diye niteleyerek konuştu.

Yüksek Ersoy, tekaütlük döneminde çalışanların gelirinin düştüğünü ve bu durumdan çevre çalıştığı dönemde birikimi sıfır vatandaşların tekaütlük dönemlerinde bire bir refah seviyesini korumakta meşakkat yaşayabildiğini belirterek, bu noktada devreye giren BES’mağara, vatandaşların gelirlerinin yüksek olduğu dönemde yapacakları birikimler ile bu birikimlere sağlanan yüzde 30 ululuk katkısı ve görüntü getirileriyle vatandaşların bayındır tıpkısı tekaütlük dönemi geçirmesine imkân tanıdığını dile getirdi.

Geleneksel tasarruf araçları haricinde, katılımcıların faziletkâr oranda ihtişam katkısı alması ve fon getirilerinin ise alternatiflere bakarak oldukça mebzul olmasının vatandaşlarımıza büyük menafi sağladığına işaret eden Ersoy, şunları kaydetti:

“Bu tümce, gelecekte bol bolamat düzeyi erdemli bir zor zümresinin mevcudiyetinin temeli olacağı gibi ülkemiz para piyasalarına iri bir hakikat sağlayarak ülkemizin ecnebi kaynaklara olan ihtiyacını azaltmaktadır. BES, ev içi tasarruflara sağlamış olduğu bindi yardımıyla finansal piyasalarımızdaki oynaklığı azaltmakta ve ülkemizin gelişmesine heybetli benzeri ulama sunmaktadır. Zaman birikim yaparak ülkemizin gelişmesine yardım sağlayan vatandaşlarımız, mütekait olunca ektiklerini biçecek, daha varlıklı aynı ülkede elan erdemli bolluk düzeyinde emekliliklerinin tadını çıkaracaktır.”

Ersoy, 18 yaş şeş BES uygulaması başlamadan evvel ümit analizi ve bu analizlere dayalı adına projeksiyonlar yapıldığını ve geçmiş benzeri yıl ortamında muhtemel elçi sayıları temkinli aynı senaryoyla ortaya konulduğunu anlatarak, “Vatandaşlarımızın teveccühü yardımıyla gerçekleşen rakamlar bu temkinli tahminlerin haddinden fazla üstünde gerçekleşmiştir.

Geleceğimizin güvencesi olan çocuklarımız üzere ebeveynlerinin bile sonuç basamak bilinçli ve yüğrük olduklarını görmekteyiz. Elan, 1 yıllık süre bütün olmasına karşın, 18 gözyaşı altı 400 bine yakın katılımcımız sisteme karışma olmuş, bunların hep kaynak büyüklüğü 1 bilyon TL’ye yaklaşmıştır.” diyerek konuştu.

Ati dönemde BES’mağara cazibesini artırmaya müteveccih birtakım adımlar atılacağını bildiren Ersoy, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu kapsamda, basamak ahiz, evlilik ve iş ihdas kadar katılımcıların finansmana ihtiyaç duyacakları koca olaylarda, avantajlı koşullarla birikimlerini kısmen çekerek sistemde kalmaya bitmeme edebilecekleri tıpkısı uygulama üzerinde dahi çalışmalarımız akıbet aşamaya gelmiştir. Bahsedilen mesai kapsamında, 18 yaşından ilk sisteme girmiş katılımcılarımıza, darülfünun eğitimi üzere kısmen ifa ahiz hakkı getirmeyi dahi planlamaktayız.”

Ersoy, bunların beraberinde “BES Armağan Sertifikası” uygulamasıyla, kişilerin yakınlarına özel günlerinde, dijital yöntemleri kullanarak kolay ve pratik aynı şekilde yardım payı ödül etmelerine imkân tanıyacak çalışmalarımızda birlikte akıbet aşamaya geldiklerini vurguladı.

SEDDK Komutan Vekili Ersoy, yekpare bu düzenlemelerin hayata geçmesi ile güdük benzeri süre içerisinde, BES’teki bütün delege sayısının 17 milyonu aşacağını, mecmu kaynak büyüklüğünün bile 500 bilyon TL’ye ulaşacağını öngördüklerini dile getirdi.

beraber, SEDDK, Ferdî Emeklilik Sistemi ve sistemin kapsamının genişletilmesi ile ilişkin namına kamuoyunda farkındalık monte etmek amacıyla tıpkı kamu spotu hazırladı.

RTÜK tarafından yayına alınan ve “Aras ile Sohbetler: Harçlık, deneyim, celal katkısı” başlığını taşıyan amme spotu, 18 gözyaşı altı BES’e yönelik dikkati artırmayı ve sisteme tüvana yaşta girişin önemini kamuoyuna duyurmayı amaçlıyor. Kamu spotu, ailelerin hoşur yaşlardan itibaren çocuklarının geleceği amacıyla BES yaptırabileceği ilhamını veriyor.

BES bu sene enflasyona yenildi

 

Vatandaşlık amacıyla BES’e yatırım yapana ululuk katkısı verilmeyecek

 

Share: