Türkiye’nin yer yaşlı gazisi Cesuroğlu’nun cenazesi, Kastamonu’da toprağa verildi

İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede 99 yaşında mevt fail Türkiye’nin bildirme yaşlı gazisi ve Muharip Gaziler Derneği Kastamonu Büro Başkanı emekli Miralay Mürtefi Cesuroğlu, memleketi Kastamonu’da serencam yolculuğuna uğurlandı.

İstanbul’dan Kastamonu’ya getirilen Cesuroğlu’nun cenazesi üzere Savaşçı Gaziler Derneği Kastamonu Şubesinin uğrunda merasim düzenlendi. Gazi arkadaşları, dua yazar Cesuroğlu’nun tabutu karşısında sonuç kere selam durdu.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Umumi Başkanı Beyazıt Yoğun, gazetecilere, çok üzgün olduğunu söyledi.

Derneğin oluşumunda Cesuroğlu’nun kocaman yeri bulunduğunu vurgulayan Yuvarlak, “Ziyaretimiz bu şartlarda olmasaydı keşki ama hayatın gerçekleri bu. Bizlere kandil tuttu, defa gösterdi. Tığ onun fikirlerinden, vizyonundan yararlandık. Bu evire çevire derneğin oluşumunu sağladı. Bu güzelliği yarattığı üzere şükran duyuyoruz.” dedi.

Cesuroğlu’nun Cumhuriyet ile eş olduğuna işaret eden Yumuk, “İstiklal Savaşı gazimiz kalmadı. Kore Savaşı gazilerimizden 800 can kaldı. Onların yer büyüğü 95-96 yaşında. Merhum arz yaşlı gazimizdi ve yer yaşlı idarehane başkanımızdı.” diye konuştu.

Daha sonraları Nasrullah Camisi’ne getirilen Cesuroğlu’nun cenazesi amacıyla askeri tören düzenlendi. Kastamonu Müftüsü Mustafa Bilgiç eliyle kıldırılan cenaze namazının ardından Cesuroğlu’nun naaşı, askerlerin omzunda cenaze aracına taşındı.

Cesuroğlu’nun cenazesi, Kastamonu Şehitliği’nde toprağa verildi.

Törene Cesuroğlu’nun eşi Gülten Cesuroğlu’nun yanı sıra Kastamonu Valisi Avni Şarap, AK Parti Kastamonu Saylav Güçlü Polat ile gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Share: