Türkiye ve Malezya’nın Erkin Tecim Anlaşması’nı rötuşlu fail tören düzeni imzalandı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Malezya’nın ulaşılan 3,5 bilyon dolarlık ikili tecim hacmiyle Türkiye’nin Cenup Doğu Asya’bile önde mevrut tecim ortaklarından birisi olduğunu belirterek, “Bugün imzaladığımız rötuşlu protokolle halihazırda para ticareti temelinde olan azade tecim anlaşmamızı bakım ticareti ve envestisman konularının dahil edilmesiyle çokça elan şümullü hale getiriyoruz.” dedi.

Muş, bakanlıkta Malezya Mümessil Uluslararası Ticaret ve Endüstri Bakanı Mohamed Azmin Mehabetli ile düet mülakat gerçekleştirdi. Bakanların başkanlıklarında Ortak Iktisat ve Ticaret Konseyinin evvel toplantısı yapıldı. Sonrasında, iki ülke ortada Başıboş Tecim Anlaşması’nı Düzeltilmiş Eden 1 No’lu Protokol ile Eş Ekonomi ve Tecim Konseyi Güruh Tutanağı İmza Töreni gerçekleştirildi.

Muş, burada yaptığı konuşmada, açılacak yeni sayfanın temelini zaman itibarıyla rötuşlu ettikleri Türkiye Malezya Serbest Ticaret Anlaşmasıyla attıklarını söyledi.

Malezya’nın ulaşılan 3,5 milyar dolarlık düet tecim hacmiyle Türkiye’nin Güney Maşrık Asya’bile önde mevrut tecim ortaklarından birisi olduğunu belirten Muş, “Zaman imzaladığımız rötuşlu protokolle halihazırda servet ticareti temelinde olan serbest tecim anlaşmamızı hizmet ticareti ve yatırım konularının karışma edilmesiyle çokça elan kapsamlı hale getiriyoruz.” ifadesini kullandı.

Bakan Muş, bugün aksiyon insanları için düet ticarette, para, bakım ve yatırımlarda serbest tıpkısı konuşu ortamı ilan ettiklerini dile getirerek, bu gelişmeler ışığında rötuşlu anlaşmaların Malezya ile ikili konuşu ilişkilerin çeşitlendirilmesi ve elan ileri seviyeye taşınması vizyonuna yardım sağlayarak, bakir global soylu erki dinamiklerin gereklerini mucibince karşılayacağına inandığını belirtti.

Bu doğrultuda faziletli katma değerli hizmet sektörlerinin gelişimine imkan tanıyacak, bereketli uygulamalarla soylu erki öngörülebilirliği artırarak iki mutluluk arasında ticareti ve yatırımı heveslendirme edecek tıpkısı paydaşlık modelini organizasyon ettiklerini bildiren Muş, “Bu anlaşmayla Türkiye ve Malezya global ekonominin halihazırdaki kip iklimiyle iş birliklerini daha dahi güçlendirecek ve ticari ilişkilerini elan derin şekilde geliştirme imkanına kavuşacaktır. Anlaşmayla Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın politik ve kültürel bağlarımızı temelli iktisadi ilişkilerle sübvansiyon vizyonunun Malezya gözetiminde ayrımsız defa henüz doğrulama edildiği kanısındayım. Bu anlaşmanın uz olmasını diliyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Muş, toptan ekonominin meşakkatli tıpkı süreçten geçtiğine dikkati çekerek, tek yönlü ticari korumacılık politikaların artışı ve etkisinin azalmasına rağmen bibi varlığını sürdüren salgının toptan ticarette birlik dinamikleri derinden sarsarak eskimemiş tıpkısı sürece girilmesine posta açtığını vurguladı.

Tüm bunların birlikte yapısı bakımından lehçe olmakla gelişigüzel etkileri itibarıyla global ölçekli siyasi gerilimlerin mevcut istikrarsızlığı henüz de artırdığını dile getiren Muş, şunları kaydetti:

“Bu süreçte iktisadi ilişkilerdeki kulaklı kulaklı felsefesinin bulunmayan sayılmasının küresel ticarete hangi gibi zararlar verebileceğini ve ticaret diplomasisinin önemini esasen rüşvet ettik. Türkiye namına bu süreçleri doğru şekilde analiz ederek hem acun sunma güvenliğini hem bile hususi sektörün önceliklerine müteveccih eleştiri adımlara öncülük ettik, etmeye üstelik bitmeme ediyoruz. Bunun neticesinde tecim diplomasisini faal ve verimli kullanımı yardımıyla inşa edilen yıpranmamış hareket birlikleri ve hususi sektörümüzün erdemli gayretleriyle Türkiye’nin ihracatını 2021’üstelik 225 milyar dolar düzeyinin üzerine çıkarttık. Mevcut global zorlukları aşabilmemizde ve dış satım rekorları kırabilmemizde esbak dönemde üretim ettiğimiz başıboş tecim anlaşmalarının ayrımsız demir görevi gördüğüne ve alelacele ileriye sıçrayabilmemizde makro kurum oynadığına inanıyorum. Zaman rötuşlu ettiğiniz anlaşmanın yürürlüğe girmesiyle hem Türkiye hem Malezya ticaretin ve yatırımların bir lahzada gelişeceği kompetitif bire bir yapıyı mensur edecek, toptan olumsuzluklara karşı hem düet hem üstelik haddinden fazla taraflı ilişkilerini geliştirebilmek yerine canlı tıpkı çıpaya eş olacaktır. Malezya ekonomisinin salgın sonrası yakaladığı hayat dolu tahaccüm ivmesiyle gelişmemiş sürede global alanda elan heybetli aynı oyuncu haline geldiğine tanık olduk. Malezya’nın bu hızlı gelişimini yakından izliyoruz. Önümüzdeki dönemde düzeltilmiş anlaşmamızın yürürlüğe girmesi ve elan yavaş temaslarla Türkiye Malezya bulunan sükse hikayelerinin göstergesi niteliğinde olacak hisse senedi birlikleri ve ortaklıklar kurulmasını heyecanla bekliyoruz. Düzeltilmiş anlaşmanın iki ülkeye yavuz olmasını temenni ediyorum.”

Para ticareti gümrük vergisiz gerçekleşecek

Bakan Mohamed Azmin Şanlı’da imzalan anlaşmayla mevcut azade ticaret anlaşmasının kapsamının geliştirildiğini belirterek, yemeden içmeden servet ticaretinde değil hizmetlerin, yatırım ve elektronik ticaretinde uzanım içine alındığını ifade etti.

Genişletilmiş anlaşmanın sağlayacağı faydalara değinen Azmin Büyük, anlaşmayla alay malay Türkiye, Malezya arasındaki mal ticaretinin gümrük vergisiz gerçekleşeceğini kaydetti.

Share: