Türkiye Drone Şampiyonası üçüncü etabı Artvin’de başladı

TEKNOFEST kapsamında düzenlenen Türkiye Drone Şampiyonası’nın üçüncü etabı Artvin’de başladı.

Artvin Valiliği Kaledibi İskelesi Içtimai Tesisleri’nin bahçesinde planlı yarışlara 12 ilden 19 lisanslı sportmen katıldı.

Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ’nin (STM) yürütücülüğünü yaptığı bökelik, 3 adım ve bitiş yarışından oluşuyor.

İlk etabı Kastamonu’da, ikinci etabı Sinop’ta gerçekleştirilen yarışların üçüncü etabının Artvin’dahi tamamlanmasının peşi sıra dereceye giren sporcuların katılımıyla 30-31 Ağustos’ta Samsun’dahi Türkiye Drone Şampiyonası finali yapılacak.

Final yarışında ilk iki sırayı elde edecek sporcular, “TEKNOFEST 2022 World Drone Cup”ta Türkiye’yi olta etmeye adalet kazanacak.

Yarışmaların evvel gününde sıralama turlarının ardından sporcular, 15 kapıdan oluşan parkuru falsosuz ve yeryüzü hızlı şekilde yok etmek için kıyasıya savaş etti.

Dereceye girecek sporcular, ferda gerçekleştirilecek bitiş yarışmaları böylelikle belirlenecek.

Türkiye Hava Sporları Yönetim Kurulu Üyesi ve TEKNOFEST Türkiye Drone Şampiyonası organizatörü Mehmet Öztekin, gazetecilere, yarışmaların düzenlendiği bölgelerde hem öğrencileri hem de vatandaşları bu spora heveslendirme etmeyi amaçladıklarını söyledi.

Öztekin, yarışlarda serencam 16’ya kalanların Samsun’daki bitiş yarışmalarına katılacağını belirterek, “Finalde aynı ve ikinci olan şahıslar, 28 ülkeden 32 sporcunun katılımıyla yapılacak olan TEKNOFEST Dünya Drone Şampiyonası’nda yarışacak.” dedi.

Yarışlara Adana’dan katılan Atakan Mercimek, TEKNOFEST Türkiye Drone Şampiyonası’nda akıbet iki yıldır böke olduğunu ifade etti.

Pilotların bu yarışlara ağır sıklet tıpkı alıştırma sonrası katıldığını anlatan Yasmık, “Yarışmacılar droneleri kendileri yapıyor. Bunları uçurması zor çünkü çok aceleci gidiyorlar. O yüzden varyemez benzeri alıştırma gerekiyor. Çok yetenekli pilotlar var. Yarışmada rekabet eğin seviyede. Üçüncü kadem olan Artvin’bile birinci adına final etabı Samsun’a süzülmek, henüz sonra acun şampiyonasında ülkemizi açıklamak istiyorum.” diyerek konuştu.

Milli sporcu Hüseyin Ablak dahi 8 yıldır drone pilotluğu yaptığını, Türkiye ve dünyada dereceleri olduğunu dile getirdi.

Türkiye’ye, İngiltere’den 5 birincilik getirdiğinin altını çizen Ablak, “Artvin’da üçüncü etaptayız. Kastamonu ve Sinop’u geride bıraktık. Orada Türkiye’nin arz hızlı yarışmacıları ile yarıştık. Eledik buraya geldik. Buradan da Samsun’a final etabına gideceğiz.” dedi

Yarışlara Osmaniye’den 12 yaşındaki oğluyla birlikte katılan Fatih Güler, iki yıldır aç kendisine bu işle uğraştığını belirterek, “Bire Bir zamanda bu işi oğlumla alay malay yapıyorum. Türkiye’deki yer zinde pilotlardan birisi oluyor oğlum. Bu sene dahi oğlum turnuvalara katıldı. Üç etaptır güzel gidiyor, darısı farklı turlara.” ifadelerini kullandı.

Gün boyu süren yarışmaları Artvin Valisi Yılmaz Şahika, İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Gönüllü Enerjik, İl Deneyimsizlik ve Spor Müdürü Mustafa Demirkıran, Artvin Toy Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Sadettin Kötü dahi izledi.Share: