Bileğinin gücüyle engellere karşı savaşım veren tendürüst sporcu, milli suret için çalışıyor

Denizlili bedensel sakat Süleyman Gülnar, aynı sene önce başladığı kuvvet güreşi sporunda ulusal şampiyonalarda elde ettiği dereceleri milli formayla mahdut dışına almak istiyor.

Babadağ ilçesine tutkun Ahıllı Mahallesi’nde tüvana, anadan doğma volta bozukluğu ve muhtelif engelleri mevcut 19 yaşındaki Süleyman Gülnar, 2021 yılında bocce sporuyla ilgilenmeye başladı.

Denizli Engelliler Spor Kulübünde antrenörler tarafından bukağılık güreşine yönlendirilen Gülnar, tutkuyla bağlandığı bu sporda kendisini birden geliştirdi.

Gülnar, Çankırı’da 29 Temmuz 2021’de planlı Bedenî Engelliler Türkiye Kuvvet Güreşi Şampiyonası’nda üçüncülüğü kazandı.

Karabük’te 12 Mart 2022’de düzenlenen Bedenî Engelliler Türkiye Bilek Güreşi Şampiyonası’nda da sol dal 55 kilogram kategorisinde ikinci olan Gülnar, milli takıma başlamak amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.

Süleyman Gülnar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bocce oynadığı tam ellerinin işlek olduğunu gören aynı hocasının kendisini bu spora yönlendirdiğini, evinin deposuna kurduğu hatır bisikleti, ağırlıklar ve çatıya astığı iple çalışmalara başladığını söyledi.

Günde 12-13 saat çalıştığını rapor fail Gülnar, şöyle devam etti:

“Öncelikle bisikletle ısınmayı yapıyorum. Isınmayı yaptıktan sonradan balkonda lastikle bileklerimi ısındırıyorum. Sonra hocamın bana yazdığı izlence dahilinde hareketleri yapmaya başlıyorum. Haftada tıpkı bölüm salona gidiyorum. Orada bukağılık güreşi ve teknik alıştırma yapıyorum. Sürekli çalışmamız gerekiyor. Muazzam bir yılımızı say vererek harcıyoruz. İpe tırmanıyorum. İpte asık kalıyorum mufassal benzeri süre, kalabildiğim kadarıyla. Bunun dışında ağırlıklarla çalışıyorum.”

Mesai ortamının ensiz olduğunu, gereç eksiğinin bulunduğunu nâkil Gülnar, kamu zorluklara karşın yılmadığını anlattı.

“Kendime güveniyorum”

Avrupa ve acun şampiyonaları seçmelerinde muvaffakiyetli başlamak istediğini dile getiren Gülnar, şöyle konuştu:

“Hedefim milli takıma müracaat etmek. Bunu başarmak istiyorum. Elan ongun şartlarda çalışsam eminim çok daha mebzul yerlere gelebilirim. Kendime güveniyorum. Milli mızıka formasını giymek üzere çok çalışıyorum, yılmıyorum. Tersine güçlükler beni daha çok ateşliyor. bundan sonra hırslanıyorum. Yapamadığım şeyleri daha dolgunca boşaltmak için haddinden fazla çabalıyorum. Çok elan dolgunca yerlere geleceğim ve milli bando formasını birlikte giyeceğim.”

Asıl Zeliha Çetin ise oğlu ile çekicilik duyduğunu belirterek, “Az Buçuk pres imkanlarla, karye yerinde çalışmaya devam ediyoruz. Maddi ve manevi, elimizden gelen destekleri vermeye çalışıyoruz. gece gündüz çalışıyor. Oğlum elan mebzul şartlarda çalışabilirse Türkiye birincisi olacağına eminim.” ifadelerini kullandı.

Share: