TMO, ten ve benzen üreticileri amacıyla uygun fiyatlı arpa ve mısır satacak

HAZİNE ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel başkanlığında toplanan Besin ve Tarımsal Iz Piyasaları İzleme ve Istimara Komitesi’nde, vücut ve benzen üreticilerinin maliyetlerinin azaltılması üzere Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) vasıtasıyla akıllıca fiyatlı arpa ve mısır satışının gene başlatılması kararlaştırıldı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Gıda ve Tarımsal Yapıt Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi’nin, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel’nin familya sahipliğinde; Tarım ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Strateji ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel ve Türkiye Cumhuriyet Forma Bankası (TCMB) Başkanı Ağma Kavcıoğlu’nun katılımıyla toplandığı belirtildi. Eski kararlarda gelinen aşamanın değerlendirdiği kaydedilerek, “Yapılan icraat karşı alt kurul bilgilendirilmiştir. Ayrıca, jale süt ve al cilt ilkin girmek için azık ve ekincilik ürünlerinin elverişsiz içi ve ev dışı sunma ve fiyatlarına ait akıbet dönemdeki gelişmeler çözümleme edilmiştir. Yetiştirici ve çözme fiyatları ile dağınık fiyatları arasındaki farkın nedenlerini aramak üzere daha ilk kurulan madun komitenin mücahede kapsamı genişletilmiştir” denildi.

Komitede alınan eskimemiş kararlara ilgili ise “Besin ve tarımsal ürünlerin yer ve istek durumu, yarım oranı, lojistik süreci ve fiyat gelişmeleri da dikkate alınarak tarladan sofraya kadar parçalanmamış aşamaları çözümleme edilecek ve gerekli icraat ivedilikle hayata geçirilecektir. Site tarımının yaygınlaştırılmasına müteveccih icraat hızlandırılacaktır. Ayrıca, deri ve süt üreticilerimizin maliyetlerinin azaltılmasını teminen TMO eliyle akla yatkın fiyatlı arpa ve akdarı satışının gine başlaması mukarrer ve alınabilecek arttırma tedbirler değerlendirilmiştir” açıklaması yapıldı.BAKAN NEBATİ’DEN AÇIKLAMA

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati ise Twitter’daki hesabından yaptığı açıklamada, “Toplantı kapsamında, et ve benzin üreticilerimizin maliyetlerinin azaltılmasını teminen TMO tarafından makul pahalı arpa ve akdarı satışının yeniden başlaması mukarrer ve alınabilecek ilave tedbirler değerlendirilmiştir” dedi.

Share: