Vekil Nebati: Cilt ve süt üreticileri üzere makul pahalı rüşvet ve akdarı satışı yine başlayacak

Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati,Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişçi ve Tecim Bakanı Mehmet Muş’la Besin ve Zirai Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi toplantısını yapmak üzere bire bir araya geldi. Nazır Nebati, toplantının ayrıntılarını içtimai medya hesabından paylaştı.

UYGUN FİYATLI ARPA VE MISIR SATIŞI YENİDEN BAŞLAYACAK

Bitkisel, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Güruh kapsamında, vücut ve benzen üreticilerimizin maliyetlerinin azaltılmasını teminen Arazi Mahsulleri Ofisi eliyle akla yatkın pahalı arpa ve mısır satışının gine başlaması muayyen ve alınabilecek arttırma tedbirler değerlendirilmiştir” ifadelerini kullandı.

ALINABİLECEK İLAVE TEDBİRLER DEĞERLENDİRİLDİ

Daha sonraları Kaynak ve Maliye Bakanlığından ise Besin Komitesi toplantısına müteveccih namına tıpkısı matbuat açıklaması yapıldı.

Matbuat açıklamasında şu sözlere düzlük verildi:”Çiğ benzin ve al cilt başta kalkmak için gıda ve ekincilik ürünlerinin daraç içi ve dar dışı arz ve fiyatlarına ilişkin akıbet dönemdeki gelişmeler çözümleme edilmiştir. Üretici ve hal fiyatları ile harabati fiyatları arasındaki farkın nedenlerini özlemek amacıyla elan ilk kurulan ast komitenin faaliyet kapsamı genişletilmiştir. Buna göre, Azık ve zirai ürünlerin bildirme ve rica durumu, natamam oranı, lojistik süreci ve fiyat gelişmeleri da dikkate alınarak tarladan sofraya büyüklüğünde mecmu aşamaları analiz edilecek ve vacip icraat ivedilikle hayata geçirilecektir. Kent tarımının yaygınlaştırılmasına yönelik icraat hızlandırılacaktır. Ayrıca, cilt ve süt üreticilerimizin maliyetlerinin azaltılmasını teminen Yer Mahsulleri Ofisi marifetiyle akla yatkın pahalı rüşvet ve mısır satışının yeniden başlaması muayyen ve alınabilecek arttırma tedbirler değerlendirilmiştir”

Share: