Tarihi Sinop Mapushane gücük zamanda ziyarete açılacak

Tarihi Sinop Mapushane kısa zamanda ziyarete açılacak

SİNOP – Faziletli duvarları ve ürpertici yapısıyla ‘giren çıkamaz’ diyerek ün salan Tarihi Sinop Hapis’nin iki yıllık restorasyon çalışmalarında sona yaklaşıldı. Yüzdelik 80 oranında tamamlanan mahbes ati aylarda ziyarete açılacak.

4 bin yıl evvel Gaskalılar aracılığıyla inşası yapılan ve peşi sıra bölgede hakimiyetini kuran bir nice medenilik eliyle denizle kesişen devasa surları korunma gayeli kullanıldı. Resmi yerine 1887 yılında son Osmanlı padişahı 2. Abdülhamit hükmü döneminde mapushane kendisine kullanılmaya başlandı. 1999 yılına kadar beğenilen ve 112 yılda çok sayıda kuduruk suçluyu barındıran Tarihi Sinop Delik ürpertici yapısı ve ızdıraplı geçmişiyle 2000 yılında turizme açıldı. Güdük zamanda Türkiye’nin arz çok konuşma edilen 5 destinasyonundan biri haline geldi. 20 yıl bölgesinde Dark turizme hizmet ettikten bilahare Avrupa Birliği Yardım Programına alınarak Firez ve Turizm Bakanlığı’nca 2020 yılı ikinci çeyreğinde restorasyona başlandı.

Sinop İl Ekin ve Turizm Başöğretmen V. It Canlı Süren, tahminî iki yıldır yenileme nedeniyle bağlı olduğunu ancak ilgi alakanın halen sakil şekilde bitmeme ettiğini ve sabırsızlıkla yeniden ziyarete açılması beklendiğini dile getirdi. Bu cezaevinin öneminin Sinop’un tarihi geçmişinde yüce tıpkı liman kenti olmasına dayandığını belirten Süren, “Sinop kebir aynı tarihi site, antik tıpkısı site, ciddi ayrımsız kent. Dünyanın anahtarı olan Anadolu coğrafyasının sunu majör stratejik noktası. Küçük Asya coğrafyasında hüküm süren parçalanmamış medeniyetler yaklaşık adına Sinop limanından denize açılmış, Türkler birlikte dahil. 1214’dahi Selçuklular Anadolu’yu fethedince evvel Sinop’tan denize açılıyor. Kalelerle korunaklı benzeri yere bağırsak kale oluşturulması ve içerisine cezaevi yapılması bu cezaevinin önemini ortaya çıkartıyor” diye konuştu.

“Şanlı us suçları bile mihman edildi”

1999 yılına büyüklüğünde faaliyetini sürdürdüğünü belirten Süren, içerisinde kebir beyin suçlarını birlikte barındırmasıyla ününün yayıldığını vurguladı. Süren, “Cumhuriyet döneminde Hak Bakanlığı aracılığıyla bile mahbes olarak kullanılıyor. Korkulu şartları olan, düzen bağı hücrelerinin olduğu, mahkümların henüz çetin şartlarda düzelti edildiği akilane. Burada muhteşem us suçları üstelik misafir ediliyor; Yâren Halit Karaim, Ahmet Bedevi Kuran, Hüseyin Hilmi, Osman Cemil Sıngın, Hüccet Yıldız, Cömert Korcan, Mustafa Suphi, Zekeriya Sertel, Sebahattin Mehabetli, Osman Deniz gibi adlı edebiyatçıların üstelik burada misafir edilmesiyle az buçuk elan ünleniyor. Hars ve Turizm Bakanlığı’na bırakılması sonrasında de hapis anılarını laf kayran sıra filmlerin çekilmesiyle bugünkü Türkiye’nin yer haddinden fazla ziyaret edilen yerlerden biri haline gelmesini sağladı” dedi.

Restorasyonu beş altı ayda tamamlanacak

4 bin almanak yağız geçmişiyle adlı Tarihi Sinop Mahbes, 2020 yılında başlayan yenileme çalışmalarının şişman kısmı tamamlandığını dile getiren Süren, “Tarihi Delik bugüne kadar biriktirdiği anıların yaşatılacağı şekilde müze hüviyetine kavuşturulacak, şu anda bakanlığımız marifetiyle fonksiyonlandırılıyor. Bunun beraberinde kültür nutuk gökçe yazın faaliyetlerinin yapılabileceği fena hâlde aynı gezi ve örenlik yeri müze haline dönüştürülecek. Icraat yüzdelik 80 oranında tamamlandı. Yer düzenlemesi peyzaj çalışmaları bitmeme ediyor, kısaca 2-3 ay içerisinde eksiksiz olacak” şeklinde konuştu.

Yakın zamanda tetkik ve açılışıyla ilişkin bilgiler çevirmek üzere Hars ve Turizm Bakan Yardımcısı ile Müzeler Genel Müdürü’nün aynı gök bilimi halinde Sinop’a beklediklerini belirten Süren, “Akıbet durumu yerinde yolmak için ilimizde olacaklar. Kendileri cezaevinin açılışıyla müteallik, fonksiyonlarıyla müntesip ince bilgileri verecekler” ifadelerini kullandı.Share: