“Tahsin amca” depremzedelere muavenet etmek için evine dönmüyor

Kastamonu’nun Azdavay ilçesinde zihayat 74 yaşındaki Tahsin Önemli, “Asrın felaketi” olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerin yaşandığı önceki günden bu yana, kent merkezindeki aynı yardım kuruluşunda gönüllü çalışıp ilçesine dönmüyor.

Azdavay’da Türkiye Taşkömürü Kurumunda makine bakımcısı kendisine çalışıp 1998 yılında emekli olan Oylumlu, emekliliğinin arkası sıra ilçede su ve ruh tesisatı işleriyle uğraşmanın yanında topluluk ve vakıflarda gönüllük faaliyetlerinde bulundu.

Azdavay’dan 4 Küçük Ay Cumartesi haset kent merkezindeki kızının yanına gelen Eke, depremin yaşandığı periyot evine benzemek isterken Cumhuriyet Meydanı’nda hareketli gördü.

Kastamonu İnsani Türe ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Arkalama Derneğinin bölgeye müzaheret tırı çekmek amacıyla mesai yaptığını ayırt eden Önemli, İHH personeline yardım etmek istediğini belirtip fahri oldu.

Depremin yaşandığı günden bu yana İHH’dahi fariza düz Makro, depremzedelere yardım etmek için evine dönmüyor.

Yetişkin, AA muhabirine, depremin yaşandığı günden bu yana gönüllü namına İHH’bile fariza aldığını söyledi.

Depremzedelere yardım etmek için kızında kaldığını anlatan Heybetli, “Azdavay buraya 70 kilometre, 3-4 günlüğüne gelmiştim ancak depremzedelere muavenet etmek üzere uğraşıyorum.” dedi.

Bu tahakküm günlerde el ele vermenin önemine bel eden Mefret, “Kimisi koli taşır, birtakımı azık dağıtır, kimi öz yapar. Bu şekilde birbirimize destek olarak bu pres günleri bütün bu arada aşmaya çalışacağız. İnşallah Allah’ın izniyle üstelik aşacağız.” diye niteleyerek konuştu.

Cesim, depremin izleri silinene büyüklüğünde yardımda bulunmaya aylamak istediğini belirtti.

Kastamonu İHH Başkanı Boy Bos Horuz ise deprem bölgesine yardım göndermeyi sürdürdüklerini kaydetti.

Toplanılan yardımlar esnasında kullanılmamış dostluklar ve iyicene hikayelerin de ortaya çıktığını, iki haftayı fazla süredir Balaban’nın arkalama faaliyetlerine katılıp Azdavay’a gitmediğini anlatan Horuz, şunları dile getirdi:

“Elimizden tutuyor. Elinden gelişigüzel iş geliyor. Hakeza amcalarımızın bize avangart olması, bindi olması bizi bahtiyar ediyor. Bizim mangır işlerinde genellikle seçkin tür insana ihtiyaç oluyor. Yükümüzü çekecek, malzemelerimizi taşıyacak, bu işlerimizi organize edecek insanlara ihtiyacımız var. Bu afetten de inşallah en gücük zamanda toparlanıp huruç olacağız.”

Share: