Su Sorunu Işlek Osmaniyeli Köylü: “Seçim Yaklaşıyor, Akarsu Namevcut Fikir da Bulunmayan”

SENET DEMİRCİOĞLU

Osmaniye’da yıllardır yaz aylarında köylerinde su sıkıntısı diri vatandaşlar duruma aksülamel gösterdi. Binek hayvanları ve tankerle akarsu taşıdıklarını anlatan Şanlı Samet Kocamanoğlu, “Seçim yaklaşıyor, akarsu bulunmayan görüş birlikte namevcut” dedi. Mehmet Püsküllüoğlu ise, “Bizim 3-5 pasaj mezarlıklarımızın suyu, akarsu yetmediği için su olmadığı üzere kesildi, çeşmelerimiz kesildi. Köylümüz güçlük çekmekte” diyerek konuştu.

Osmaniye’nin Kadirli ilçesine sınırlanmış Koçlu köyünde yıllardır su sıkıntısı calip vatandaşlar duruma reaksiyon gösterdi. Köyde suların mufassal süre kesilip gelmediğini tamlayan Mehmet Püsküllüoğlu, “Kadirli’nin birçok köyü Karapınar içme suyundan faydalanmaktadır. Burada 10- 15 devir su geliyor gidiyor. 15 periyot yok, 1 ahit var, 10 çevrim namevcut 1 devir var. Burada su sıkıntısı Koçlu köyünde üstelik çekilmekte. Bununla ait geçen gün harbi geldim orada baktım akarsu tahliyeden çok var, bu tıpkısı şirkete gitmekte. Bizim 3-5 lime mezarlıklarımızın suyu, su yetmediği amacıyla su olmadığı için kesildi, çeşmelerimiz kesildi. Köylümüz yük çekmekte, köyler ağırlık çekmekte. Eğer bu tahliyede aşkın su var, bu kadar su aşkın boşaltma olabiliyorsa neden bizim mezarlıklarımız ve köylüler bundan su sıkıntısı çekmekte? Su fazlaysa ne biz akarsu sıkıntısı çekiyoruz?” dedi.

“AKARSU BULUNMAYAN DÜŞÜNCE DAHI YOK”

Uca Samet Kocamanoğlu ise, “Köyümüzde tığ yıllardan beri akarsu sıkıntısı çekiyoruz. Icap eşekle ister at ile icap tanker ile akarsu getiriyoruz. Suyumuz ayrımsız 15 bölüm gidiyor ayrımsız 15 aktarılma gelmiyor,1 dönme geliyor, 5 ahit gelmiyor. Su bulunmayan rey üstelik namevcut, seçme yaklaşıyor su yok fikir dahi namevcut” diye konuştu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

Tahliye suyu

Su hayratları

Mehmet Püsküllüoğlu

Büyük Samet Kocamanoğlu

Share: