Evgin uykuluk nakli kararı alınan hastaya 1 saatte makul uzuv bulundu

OSMANİYE’de karaciğer yetmezliği hastası P.D.’ye (16) tedavi için geldiği Adana’üstelik aktarım kararı alındıktan 1 saat sonraları Trabzon’üstelik uygun karaciğer bulundu. Sağlık Bakanlığı’na ilişik uçakla Trabzon’a giden kol vasıtasıyla alınan karaciğer, 12 saatlik operasyonla nakledildi.

Osmaniye’de zihayat lise öğrencisi P.D., 13 Ilkgüz’de kırıcı ve us ağrısı zımnında ailesi marifetiyle hastaneye götürüldü. Çığlık düşürücü ve ağrı kesici verilerek taburcu edilen gencin şikayetleri devam edince ailesi, doğacak sondaj ve tedaviler için Adana’ya getirdi. Burada P.D.’de sarılık belirtileri gören doktorlar, yapılan tetkiklerde karaciğer yetmezliği olduğunu belirledi. Ağır bakıma alınan P.D.’nin tedavisi devam ederken, ivedili karaciğer nakli kararı alındı. Saat 22.00’de Esenlik Bakanlığı Ulusal Uykuluk Ihbariye Sistemi’ne yersiz aktarım kararından kestirmece 1 saat sonra cümle yöneticileri, ayrımsız çevrim Trabzon’üstelik hatır ölümü gerçekleşen ve ailesi tarafından organları bağışlanan ayrımsız kişinin karaciğerinin, P.D.’ye akıllıca olduğunu belirledi.

NAKİL AMELİYATI 12 SAAT SÜRDÜGenel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Çetinkünar başkanlığındaki kol, Sağlık Bakanlığı’na ilgili uçakla Trabzon’a başvurmak amacıyla 19 Ilkgüz saat 03.00’te havalandı. Trabzon’dan alınan karaciğer, sabaha cebin Adana’ya ulaştırıldı ve aktarım operasyonu başlatıldı. Prof. Dr. Çetinkünar, Op.Dr. Zevk Özyazıcı, Op. Dr. Adnan Akva, Op. Dr. Cihan Eflak, Dr. Basrican İnce ile duyum yitimi uzmanları, hemşireler ve teknisyenlerden oluşan kol, 12 saat süren tıpkısı ameliyatla karaciğeri P.D.’ye nakletti. Korkulu Hizmet Uzmanı Dr. Nurdan Ünlü’nün takibinde 3 ahit bati bakımda kalan P.D., 21 Eylül’de servise makbuz.’1 SAATTE BULUNMASI IRI ŞANS’Tedavisi bitmeme eden hastanın durumu hakkında vukuf veren Prof. Dr. Çetinkünar, P.D.’ye evgin aktarım ihtiyacının belirlenmesinden 1 saat sonra akıllıca karaciğer bulunmasının iri bire bir şans olduğunu vurgulayarak, “Bu büyüklüğünde gelişmemiş sürede uygun organın bulunması, milyonda benzeri belki diyebiliriz. Akıllıca karaciğer bulunmasaydı, hastamızı 4-5 günden fazla neşelendirmek cins olmayacaktı. Bakanlığın uzuv bağışıyla ait muvaffakiyetli organizasyonu de bu şansın avlu kurtarıcı aynı unsura dönüşmesini sağladı” diyerek konuştu. ‘ÖMÜR BOYU DUA EDECEĞİM’

P.D. ise kendisini çok gani hissettiğini belirterek, “Bilahare öğrendiğime göre 1 saatte bana uygun örgen bulunmuş ve bu müddet organ aktarımı amacıyla mucizevi tıpkı durummuş. Bağışı işleyen aileye çokça teşekkürname ediyorum. Ömür boyu onlar ve kaybettikleri yakınları üzere dua edeceğim” dedi.

Share: