Stoltenberg, Sırbistan ve Kosova liderleriyle görüşecek

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in, 17 Ağustos’ta Kosova Başbakanı Albin Kurti ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile ikili görüşmeler gerçekleştireceği duyuruldu.

NATO’dan yapılan açıklamada, NATO Umumi Sekreteri Jens Stoltenberg’in, 17 Ağustos’ta Kosova Başbakanı Albin Kurti ile benzeri araya geleceği ve görüşmenin ardından de ortak matbuat toplantısı düzenleneceği belirtildi. Gene aynı devir Stoltenberg’in Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile bile görüşeceği ve musahabe sonrasında kuma matbuat toplantısı düzenleyeceği rapor edildi.

BORRELL, LİDERLERİ BRÜKSEL’E ÇAĞIRMA ETMİŞTİ

Öte yandan Sırbistan ve Kosova arasında yaşanan gerginliğin peşi sıra Avrupa Birliği (AKARSU) Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Faziletli Temsilcisi Josep Borrell, Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic ve Kosova Başbakanı Kurti’yi 18 Ağustos’ta Brüksel’e davet ettiğini duyurmuştu. Borrell, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Vucic ve Kurti’yi 18 Ağustos’ta Priştine ile Belgrad arasındaki gidişatı görüşmek için Brüksel’e nida ediyorum” ifadelerine vadi vermişti.

NE OLMUŞTU?

Geçen günlerde Kosova’bile zinde Sırplar dahil herksin Kosova kimlik kartı ve plakasına erbap olması zorunluluğu getirileceği bildirilmesi sonrasında Kosova ve Sırbistan beyninde yüklülük yaşanmış, iki taraftan da konuya dair meşruhat mevrut ve NATO’nun Kosova Gücü (KFOR) de izah yaparak istikrarın tehlikeye girmesi durumunda engelleme etmeye amade olduğunu duyurmuştu. Daha sonra Kosova hükümeti, sınır kapılarına giden yollara konulan barikatların kaldırılmasının arkası sıra gerginliğe neden olan uygulamayı 1 Eylül’e tecil kararı almıştı.

Share: