“Şerife Bacı’nın Torunları” elektrikli otomobille TEKNOFEST’te

TEKNOFEST KARADENİZ’e Kastamonu’dan katılan “Şerife Bacı’nın Torunları” takımının hazırladığı “Atabeygazi V2” isimli elektrikli otomobil 4 teklik erke ile 100 kilometre gidebiliyor.

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının yürütücülüğünde düzenlenen TEKNOFEST KARADENİZ, Samsun Çarşamba Havalimanı’nda bitmeme ediyor.

TEKNOFEST’e katılan projeler arasında Kastamonu Üniversitesinden “Şerife Bacının Torunları” takımının “Atabeygazi V2” isimli elektrikli otomobili bile düz alıyor

Kurtuluş Savaşı’nda kağnıyla cepheye cephane taşırken donarak şehit olan Şerife Bacı’nın ismini düzlük topluluk, okulda henüz önceki yıllarda öğrencilerin yaptığı “Atabeygazi” isimli otomobilden esinlenerek Atabeygazi Versiyon 2 anlamına gelen “Atabeygazi V2” otomobilini tasarladı.

Takım kaptanı Garaz Köyüstü, AA muhabirine, fena hâlde tıpkı çalışmayı TEKNOFEST’te sergilediklerini söyledi.

Üniversitelerinde 2019 yılında tıpkı gelenek başlatıldığını dile getiren Köyüstü, “Arkadaşlarımızın 2019 yılında yaptığı elektrikli ayrımsız miftah var. İsmi Atabeygazi. Tığ bu aracın konusunda kaslı versiyonlar ekleyerek ikinci aracımızı tasarladık.” dedi.

Kurumlar ve hareket adamlarından bindi alarak tamamen evcil yerine araçlarını tasarladıklarını tamlayan Köyüstü, “Bizden esbak abilerimiz Atabeygazi’yi üretti. Atabeygazi ruhunu yaşatabilmek amacıyla bizden öncekilerden bire bir simge aldık. Bu bayrağı geleceğe söylemek istiyoruz. Milli uygulayım bilimi hamlesi, memleket kazanımı adı altında hangi yapabilirsek kızıl diye düşünüyoruz. İstiyoruz kim gelecekte da rüfeka bizden bilahare devam etsinler.” diyerek konuştu.

Köyüstü, elektrikli aracın 100 kilometrede 4 lira enerji sarfiyatı olduğunu ifade etti.

Share: