İç Anadolu’dan “Asrın felaketi”nin yaşandığı deprem bölgelerine yardımlar sürüyor

Yozgat, Nevşehir, Sivas, Kırşehir ve Niğde’den, “Asrın felaketi” yerine nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen bölgelere yardım malzemesi gönderilmeye bitmeme ediliyor.

Yozgat Şehir Hastanesi Başhekimliğince başlatılan yardım kampanyası kapsamında zelzele bölgesine umar, anlamak, besin, jeneratör ve tekerlekli sandalye gönderildi.

Hastane Başhekimi Mustafa Kozan, AA muhabirine, hareket bölgesindeki afiyet müdürleri ve başhekimlerle irtibat halinde olduklarını söyledi.

Deprem bölgesine hekim ve sağlık ekibi gönderdiklerini tamlayan Kozan, “Bölgeye giden personelimizle görüşerek gerekseme duyulan çare, tıbbi malzeme gönderiyoruz. Antrparantez 6 kamyon muhtelif gereç, 1 kamyonla diyaliz malzemesi, zaman 2 tır hem deva hem çağa maması ve gıda gönderdik. Depremzedelerimizin gelişigüzel zaman yanında olacağız.” dedi.

Nevşehir

Nevşehir Valiliğinden yapılan açıklamada, hareket bölgesine sağlanan adam gücü, ekipman ve geri hizmet destekle yaraların alay malay sarıldığı belirtildi.

Açıklamada, bugüne büyüklüğünde 1053 fahri, 619 kamu görevlisi, 544 çadır, 238 tır müzaheret malzemesi, 106 hisse senedi makinesi operatörü, 100 gelişim makinesi, 25 cenaze aracı, 16 ambulans, 10 UMKE ve kurtarma aracı ile 1500 kişilik cıvıl cıvıl aşındırmak aracının yer sarsıntısı bölgelerine anlamaklık ettirildiği ve vatandaşların hizmetine sunulduğu kaydedildi.

Nevşehir Valiliği Içtimai Teavün ve Dayanışma Vakfı ile Bilgisizlik ve Spor İl Müdürlüğü öncülüğünde depremzedeler üzere başlatılan kampanya kapsamında, Damat İbrahim Vakur Spor Salonu’nda vatandaşlardan gelen yardımlar toplanıyor.

Ekiplerin ayrıştırdığı libas poşetlerinden birinde, “Hiçbiri kalıntı değil. Arzu rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Oğlumun kıyafetlerindeki lekeler çıkmadığı amacıyla anca. Müstacel yola çıkacakları üzere müdahale edemedik, hakkınızı helal edin. Rabb’im kaş ve yardımcınız olsun.” mukayyet rütbe çıktı.

Sivas

Sivas Cumhuriyet Altını Üniversitesi, başlattığı arkalama kampanyasıyla hareket bölgesine 3 kamyon ve 5 minibüs malzeme ulaştırdı.

Hollanda’nın Rotterdam kentinde hararetli gurbetçiler birlikte Sivas’ın Şarkışla ilçesindeki yakınları ile irtibata geçerek, hareket bölgesine yardım ulaştırılması üzere maddi bindi sağladı.

Gurbetçiler arasında geçmiş etapta toplanan 75 bin ekü ile alınan arkalama malzemelerinin yüklendiği tırlar deprem bölgesine gönderildi.

Kırşehir

Kırşehir El Eğitim Merkezi kursiyerleri, yordamlı öğreticiler ve teknik personel, deprem bölgesinde lağvolmak üzere 2 gün süresince battaniye, kilim, bere, kapela, şal, pijama, yelek kabilinden peyda etmek ve kışlık materyal üretti.

Ahali Yetişek Merkezi Müdürü Ahmet Başat, üretilen 178 battaniye ve sergi ile kışlık giysilerden oluşan kolileri AFAD tarafından Kahramanmaraş’a gönderdiklerini belirtti.

Kırşehir TOKİ Mesleksel ve Ustalık Rum Lisesi mektepli ve öğretmenleri ise depremin ikinci gününden itibaren akşam saatlerine büyüklüğünde çalışarak ürettikleri günce 25 bin ekmeği AFAD tarafından deprem bölgesine göndermeye devam ediyor.

Niğde

Depremin arkası sıra Niğde’üstelik Il, Belediye, Niğde Ömer Halisdemir Üniveristesi, İl Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü, sivil cemiyet kuruluşları ile kaymakamlık ve yer belediyelerinin toplandığı yardım malzemeleri yer sarsıntısı bölgesine gönderiliyor.

Niğde Organize Uran Bölgesi Başkanlığı dahi 1 milyon teklik nakdi yardımının beraberinde 8 arazi aracı ile 13 bin litre benzini bölgeye ulaştırdı.

Share: