Sandıklı ile beraber 2 ilçede henüz haşhaş kapsülü alımı başladı

Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesindeki Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Ajans Amirliği eliyle morfin yapımında geçer haşhaş kapsülü alımı başladı.

Sandıklı, Hocalar ve Kızılören kaza merkezi ile köylerinde haşhaş üretimi fail çiftçiler, haşhaş kapsüllerini Sandıklı TMO Amirliği’ne teslim etmeye iki dönme önceki başladı. Ayrımsız kamer içeresinde kapsül alımının tamamlanması planlanırken, 3 ilçeden toplanmış bin 400 titrem haşhaş kapsülü alımı planlanıyor. Haşhaş kapsülleri, tırlarla işlenmek ve morfin üretiminde kullanılmak üzere Bolvadin Alkaloid Fabrikası’na gönderiliyor. Üreticiler randevu sistemiyle haşhaş kapsüllerini teyit ederken, Kilosu geçen sene 5 TL’den alınan kapsülün fiyatı, morfin ve nem oranına göre başkalık gösterirken bu sene tavan eşit 7 teklik 50 kuruş adına gerçekleşiyor.

Haşhaş Kapsül çalım çalışmalarını yerinde inceleyen Ekincilik Odası Başkanı Fatma Toptaş, “Bu sene Haşhaş Kapsül alımı az buçuk geç kaldı göz Ofis Arpa ve Buğday alımı yapmakta idi. Hava şartlarından belde de arpa ve buğday hasattı biraz geç kaldı. Demin arpa ve buğday alımı durduruldu ve kapsül alımı başladı. Kapsül fiyatı mufassal yıllar ayrımsız kaldı. Para Şişkinliği farkını hesaba katarsak fiyatlar elan efdal olması geçişsiz. Bu yıl birkaç tıpkısı eşit farkı verdiler. 7 liranın üstünde o birlikte tam tıpkı misil değil” dedi. – AFYONKARAHİSARShare: