Reisicumhur Erdoğan Kütahya’da

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tarım itimat kooperatifleriyle vatandaşımıza ürünleri henüz huzursuz satmaya başladık. Buna artarak devam edeceğiz. Market sayısını çabucacık 2-3 bine çıkaracağız” dedi.

Kütahya’daki miting ve dolgun açım törenine konuşan Erdoğan, “Yılbaşından sonra aldığımız tedbirlerin, uyguladığımız politikaların vatandaşlarımızın günce hayatlarındaki olumlu yansımalarını elan ferah göreceğiz. İçinde bulunduğumuz asrı, Türkiye yüzyılı haline getirmekte kararlıyız” diyerek konuştu.

Erdoğan, “Hükümdar Alparslan Bizans’ın cazibedar hükümdarı Diyojen’in sayıca faik ordusunu yenerek Anadolu’nun kapılarını milletimize Malazgirt’te açmıştır. Milli Mücadele ile asırlardır tükenmeyen tıpkı garaz ve hırsla bizi bu topraklardan atmak isteyenlere Anadolu’nun ebedi vatanımız olduğunu ayrımsız kat daha ilan ettik. Selçuki ve Osmanlı’nın mirasını devralan Cumhuriyetimizin kuruluşuna giden yolda çalma ve kanla döşenmiştir. Bir Numara Dünya Savaşı’nda dört bir yanda yedi düvele karşı savaşçı, mukavim haddinden fazla yerde fetihler kazanan Osmanlı, İstanbul’un işgali ve Sevr dayatmasıyla adeta dermansız bırakılmıştı. Yurt topraklarını ciharıyek yandan işgale başlayan düşman, Adana, Antep, Maraş direnişleriyle pabucun pahalı olduğunu görünce, sinsi amaçlarının taşeronluğunu Palikarya’a bırakmıştır. İstiklal mücadelesini Gazi Mustafa Kemal’in önderliğinde Anadolu’ya haiz milletimiz varını yoğunu ortaya koyarak hazırladığı ordusuyla, Kocatepe ve Dumlupınar’bile bakir benzeri destanın girizgahını yapmıştır. Samsun ile başlayıp Ankara’da TBMM’nin açılışıyla dünyaya yöntemince car edilen bu sürecin gelişigüzel aşaması küllerinden baştan doğan benzeri milletin uyanışının sembolüdür. Az Çok el ve tekaüt tıpkısı sürecin ardından ordumuz esasen ayrımsız Cuma Namazı haset 25 Ağustos’ta nihai utku için serencam hazırlıklarını tamamlamıştır. O şeb ezanlar okundu, namazlar kılındı, dualar edildi, serencam sıcak yemekler yendi ve devrisi sabahleyin dönme ağrırken hücum emri verildi. Kocatepe’den başlayıp Dumlupınar’a oradan İzmir’e büyüklüğünde süren Nazik Atak, epeydir savunmada olan Türk ordusunun uzunca ayrımsız aradan sonraları yaptığı ilk hareketli harekatıydı. Düşmanın ihtimal makinelisi, hepsi, kamyonu, arabası, uçağı bizden çoktu amma bizim askerimizin inan dolu yüreği bu eksiklerin hepsini ziyadesiyle telafi ediyordu. Sahi Yunan ordusu çekilirken 200 bin yabanlık kuvvetinin yüzde 65’ini Afyon-Kütahya hattında kayıplar olarak bırakmıştır. Bu ulus o inançlı yürekleriyle, imansızları İzmir’den denize döktü. Aşağı fevk aynı sayıya eş Türk ordusunun bu savaştaki kaybı ise yalnız yüzdelik 6,5 civarındadır. Büyük Tarruz ve akabindeki çatışmalar dünya askeri tarihine yeryüzü liyakatli topyekün savaş kendisine geçmiştir. Türk’ün ahiret yolculuğu fermanı kendisine tedavüle sokulan Sevr’i milletimiz aha bu topraklarda kanıyla canıyla yırtarak müstevilerin suratına çarpmıştır. Türk’ün esir edilemeyeceğini, Türk’e yakasız mintan biçilemeyeceğini 26 Ağustos’ta Afyon’da başlayıp, 9 Eylül’üstelik İzmir’dahi sona aziz bu kıyamla cümle dünyaya ilan ettik.

Kocatepe’den başlayıp Dumlupınar’a uzayan büyük saldırı sonrası bu budun, o inanlı yürekleriyle imansızları İzmir’den denize döktü. Mücadelenin yalnız silahla, parayla değil, imanla, kararlıkla azimle kazanıldığını cümle gördü” şeklinde konuştu.

Erdoğan, “Hükümete geldiğimizde 2 asırdır alt yapısı ihmal edilmiş, siyasal ve askeri gücü sonsuz törpülenmiş benzeri Türkiye devraldık. Tığ hedeflere akilane yürüyüşümüze asla uzaklık vermedik. Terörle mücadele Türkiye’nin sorunlarında ilk sıradaydı. Bütün yıldırı inlerini bunların kafalarına geçirdik. imdi üstelik geçirmeye bitmeme edeceğiz. Attığımız gelişigüzel adımda dışarıdan ve dâhilen engellemelerle karşılaştık. Hamd olsun hepsinin üstesinden geldik. Milletimize kazandırdığımız eserlerin yanında, küresel gelişmelerde dahi Türkiye’yi dünyanın yeryüzü önemli ülkelerinin arasına getirdik. Türkiye, yıllar ilk tercihini istihdam ve üretimden yana yaparak hesaplı modelini değiştirdiği amacıyla global fırtınadan genişlik birkaç kayıpla çıkacaktır. Tarım emniyet kooperatifleriyle vatandaşımıza ürünleri daha muhtel satmaya başladık. Buna artarak bitmeme edeceğiz. Market sayısını hızla 2000-3000’e çıkaracağız” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, “Yılbaşından sonradan aldığımız tedbirlerin, uyguladığımız politikaların vatandaşlarımızın günlük hayatlarındaki olumlu yansımalarını henüz mebzul göreceğiz. İçinde bulunduğumuz asrı, Türkiye yüzyılı haline getirmekte kararlıyız. O dönemde İslam dünyasının dört bir yanından kendileri dahi bin ayrımsız yetersizlik ve gâvurluk altında aktif dostlarımızdan birlikte ülkemize arkalama yağmıştır. Iri Tarruz öncesinde dahi benzeri bugün olduğu kabilinden ülkenin askeri gücünden mali kaynaklarına tekmil imkanlarını sorgulayarak bu işin olmayacağını söyleyenler vardı. Ama sonuçta mücadelenin takkadak silahla yalnız parayla değil temel imanla, kararlılıkla, azimle, inançla kazanıldığını sistem gördü. İki asırdır altyapısı ihmal edilmiş, demokrasisi hastalıklı, ekonomisi kısa bırakılmış politik ve askeri gücü sonsuz törpülü bir Türkiye devraldık. Kolaylıkla kolları sıvadık. Türkiye’nin yüzyıllık altyapı eksiklerini 20 yılda tamamlayacak tıpkı kalkınma hamlesi başlattık eğitimden sağlığa, güvenlikten adalete, ulaştırmadan enerjiye seçme alanda ülkemizi cumhuriyetin hedefi olan muhasır uygarlık seviyesinin üzerine çıkardık. Kalkınma hamlemizin önemi ve gücü, müstevli dönemiyle onu izlem eden asayiş ve ekonomi krizi sırasında çok henüz gür anlaşılmıştır. Mecmu dünyanın dengeleri altüst olurken tığ hedeflerimize doğru yürüyüşümüze asla vuzuh vermedik. Bir şekilde demokraside dahi seçkin kesimden vatandaşımızın türe ve özgürlük alanlarını uzun uzadıya sosyal gerilimlere ve terör örgütlerinin dayanaklık etmek bulmasına punt veren kamu çarpıklıkları ortadan kaldırdık” dedi.

Erdoğan, yapımı tamamlanan ve 5,5 bilyon TL’ye dünyalık olan 344 projenin açılışını gerçekleştirdi. – KÜTAHYA

Share: