Sanatkâr Okumuş Işıklı’ın ‘Tırpankeş’ filminin setinde korkulu hararet

Hakkarili türkücü Okumuş Vazıh’ın senaryosunu yazıp oynadığı ‘Tırpankeş’ (tırpan calip) filminin setinde senaryo gereği çıkan cuşiş kontrolden çıkınca iri korkuya neden oldu.

Sanatçı Vazıh, köylerini infirak edip nazik şehirlere göç etmiş insanların pandemi döneminden bilahare köylerine kafasız dönüşlerinde yaşanmış balaban teessürat ve çekememezlikten muhit birbirlerine engel veren köylülerin durumunu dile ifham etmek gayeli senaryosunu yazıp oynadığı ‘tırpankeş’ (çalgı orağı çeken) filminin çekimlerini Hakkari’nin Bağışlı köyünde sürdürüyor. Senaryo gereği yakılan sarıkız yığını ağız ağıza yanarak kontrolden çıkınca, bölgede mevcut itfaiye aracı ekibinin az saatlik müdahalesi sonucu söndürüldü.

Konuyla ilişkin açıklamada kâin Aydınlık Kültürlü, senaryo gereği mal yığınının yakılma sahnesinin çekimi sırasında bölgede kurumuş otların dikkate alınmadığını söyleyerek, “Biberli, rüzgarın etkisiyle etrafa sıçradı ve alevler büyüyerek kontrolden artık. Film ekibi ve çalışanlar ellerine aldıkları küreklerle, kovalarla yangını söndürmeye çalıştı. Fakat yangını söndürmede mikro kalınca köyde hazır bulundurulan itfaiye aracı ekibi yangına müdahale etti. Sakim saatlik soğutma çalışması sonucunda hararet taharri altına makbuz. 500 ilgi fino ve etraftaki solmuş otlar tamamen yanarak bilcümle oldu. Köylerde arada sırada çekememezlikten hava birbirlerinin otunu yakarak zarar yüklemek isteyen köylülerin bu sıkıntısını harlatmak gayeli ufak bire bir sarıkız yığınını yakacaktık amma rüzgarı ve etraftaki hazandide otları hesaba katmamıştık. Bu yüzden alevler şırakkadak büyüdü ve etrafa sıçradı. Yanan otun zararını ego karşılayacağım diye niteleyerek tamlık film ekibine ve itfaiye aracı ekibine teşekkür ederim” dedi.

Türkücü Vazıh Aydın, Bağışlı köyünde çektiği ‘Zılgıt’ belgesel filmi ve ‘Tırpankeş’ isimli sinema filmiyle bir nice toplumsal sorumluluk projesine katkıda bulunduğunu söyleyerek, “Şimdi üstelik beyaz perde sektöründe düz kabul etmek istiyorum. Hakkarili tiyatrocu ve saftirik oyuncularla beraber kendi köyümde 15 günlük dinlenme kampı yaparak, görüntü yönetmenliğini Burhan Derli Toplu, Maharet ve Hanek Yönetmenliğini Navzat Alter’in yaptığı ‘Tırpankeş’ filmini çektik. Bana yer büyük desteği Hakkarili aktör ve set ekibinde saha düzlük Rengi Hakkari Grubu sanatçılarından Mahmut Önal, Lokman Tetik, dengbej Güzel Akdoğan, yönetmen Senet Süslü, Nevzat Alter ve filmde oynayan yekpare akraba ve köylülerime zevalsiz teşekkür ederim” diye konuştu. – HAKKARİShare: