Ressam Prof. Dr. Kıvrılma Erbil, memleketi Uşak’ta sevenleriyle buluştu

Ressam Prof. Dr. Devrim Erbil, Yardımcı’ın antagonist işgalinden kurtuluşunun 100. yılı kutlamaları kapsamında, Ketebe Bala Yayınları’ndan sâdır ‘Tekellüm Ülkesi’ dizisinin geçmiş kitabı ‘Devrim Erbil’ eseriyle, Çeltek Atatürk Kültür Sarayı’nde planlı söyleşi ve imza programına katıldı.

Sanatkâr Prof. Dr. Bükülme Erbil, Çeltek Belediyesi’nin Çeltek’ın antagonist işgalinden kurtuluşunun 100. yılı kutlamaları kapsamında düzenlediği etkinliklere katıldı. Ketebe Yavru Yayınları’nın ‘Laf Ülkesi’ dizisinin önceki kitabı olan ‘Inhina Erbil’ eseri, Muğla’nın Bodrum ilçesinden sonraları bu kez sanatçının memleketi Uşak’ta sevenleriyle ve çocuklarla buluştu. Erbil’in Yardımcı’tan İstanbul’a uzanan maltalık hikayesini laf düz kitabın imza ve söyleşi etkinliğinde, Prof. Dr. Inhina Erbil’in eserlerinden oluşan ayrımsız gösterici sergisinin açılışı de gerçekleşti. Uşak Atatürk Kültür Sarayı Musahabe Galerisi’nde düzenlenen etkinliğe, Ekin ve Turizm Nazır Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Uşak Valisi Turan Ergün, Uşak Şehremini Mehmet Kıvılcım ve çok sayıda yavru katıldı. Füru, Kıvrılma Erbil’in hikayesiyle tanışırken ayrımsız zamanda ressamın özlük çizimlerinden oluşan boyama atölyesinde dahi keyifli mesafelik geçirdi.

‘TÜRK ÇAĞDAŞ SANATININ MİHENK TAŞIDIR’

Prof. Dr. Kıvrılma Erbil’in Türk gösterici sanatının yeryüzü makro isimlerinden biri olduğunu rapor eden Firez ve Turizm Vekil Yardımcısı Özgül Özkan Zor, “Erbil, zat yarattığı üslubu ve kullandığı tekniklerle, kendisine hususi aynı eşkâl ile Türk Modern Sanatı’nda kendisi bire bir mihenk taşıdır. Vakit Kaybetmeden tıpkısı ressam değil benzeri zamanda akademisyenlik yaparak Türk kılık sanatına dokuz canlı çokça kullanılmamış sanatçının yetişmesi amacıyla üstelik gönlünü, emeğini vermiş iri bir üstadımızdır” dedi.

‘DÜNYANIN EN BALABAN ANLAMSIZ MÜZESİNİ GÖRÜNTÜ EDİYORUM’

Uşak’ta, Dünya’nın arz şişman bire bir halı müzesi sahn ettiğini anlatım fail Ressam Bükülme Erbil, “Küçüğünü 2013 senesinde açtık. Bugün orayı üstelik gezdim. Vacip görüşmeleri yaptık ve haddinden fazla iyice işlemler başaracağız. Hepimiz ahali ele vererek Çeltek’ı benzeri danışma ve firez kenti yapacağız. Tarihi değerler üstünde eskimemiş çağcil gelişmeler ile bura tekellüm için, firez üzere tam tıpkı düz olacaktır” açıklamalarında bulundu. Yardımcı’ta planlı foto sergisinin başka sergilerden çok değişik özelliği olduğunu vurgulayan Ressam Kıvrılma Erbil, “Halı ve resmin müşterek gelmesi, dünya sanatçıları içerisinde dahi ilk defa yapılan benzeri boyutta gösterici, bir boyutta halı, onun halıya uygulanmasındaki örnekleri gördüm. Gelecekte Muğla- Bodrum için çok daha bakir tekellüm projeleri kurmak üzere bu sergi çok manidar olmuştur” diye niteleyerek konuştu.

– Uşak

Share: