Hatay’dan Başlayan Transanatolıa Yarışı İkinci Gününde

EXPO Antakya alanında 20 Ağustos haset başlayan ve dünyanın yer stabil rally raid yarışlarından biri olan TransAnatolia ikinci gününe girdi.

Türkiye Makine Sporları Federasyonu (TOSFED) ile Türkiye Turizm Tanıtım ve Ihya Ajansı’nın (TGA) destekleriyle düzenlenen TransAnatolia’nın seramonik startı, Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı Lütfü Cenk, TransAnatolia Umumi Koordinatörü Burak Büyükpınar ve TransAnatolia Sportif Direktörü Orhan Çelen vasıtasıyla verildi. Yarışmaya; motosiklet, quad, SSV, araba ve kamyon kategorilerinde 56 rally ve 28 raid atılmak için bütün 84 yarış ara bulucu ve 115 müsabık katılıyor.

Hatay EXPO alanından verilen bidayet öncesi konuşan Komutan Uğraş, “TransAnatolia Rally Raid yarışı bu sene ilklerin, enlerin ve tarihte dünyanın sunu şişman ikinci şehri olan Hatay’ımızda başladı. İlk tarımın yapıldığı, ilk buğdayın ehlileştirildiği, evvel zeytinin makat ile buluştuğu tarihin kültürün ve medeniyetin fışkırdığı tıpkı site burası. 12’ncisi düzenlenen arsıulusal bire bir organizasyona böyle özel bir yerde, fazlalaşan Hatay topraklarında aile sahipliği yapmaktan muhit haddinden fazla mutluyuz. Sporcularımıza şimdiden kazasız belasız tıpkı yarışma olmasını diliyorum” dedi.

TransAnatolia Umumi Koordinatörü Büyükpınar ise “TransAnatolia Rally Raid organizasyonu ile 12’nci yılımızda evcil ve ecnebi katılımcılarımızla hazırladığımız balaban rotada unutulmaz ayrımsız repertuvar sunmak amacıyla toplandık. 84 anahtar ile avantür mahmul benzeri yolculuğa çıktık ve tarihin tozlu sayfalarında, geçmişe yolculuk yapacağız” diyerek konuştu.

Hatay’dan başlayan konkur; Osmaniye, Gaziantep, Kahramanmaraş, Adana, Kayseri, Sivas, Yozgat, Nevşehir, Niğde, Sazak, Karaman, Aksaray, Konya ve Ankara illerinden geçilerek 27 Ağustos’ta Eskişehir’de sona erecek.Share: