Reisicumhur Erdoğan Pendik-Sabiha Gökçen Hava Meydanı Metro Hattı Açılış Töreni’nde konuştu: (2)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, “Başat oluyor, kar yağıyor, yangın çıkıyor yahut ayrıksı benzeri akse yaşanıyor bakanlarımızla, kurumlarımızla, çabucak olaya bizzat durumunda kondisyon ediyoruz. İstanbul’un şehremini nerede? Bodrum’birlikte. Ama Erdoğan’ın bakanları nerede? Vakaların olduğu yerde.” dedi.

Reisicumhur Erdoğan, Pendik- Sabiha Gökçen Hava Meydanı Metro Hattı Küşat Töreni’nde yaptığı konuşmada, Yahya Kemal Beyatlı’nın “Sana evvel bire bir yukarıdan baktım aziz İstanbul” şiirini okudu.

İstanbul’a çabucak yaşarken değil, öldükten bilahare da sevecek ayrımsız aşkla sınırlı olduklarını, bunun için İstanbul’un değme meselesiyle, bu işin sorumlularından bile artık ilgilendiklerini anlatım fail Erdoğan, ulaşımından, sağlık tesislerine, denizinin ve havasının temizliğinden güvenliğine, turizminden ticaretine kadar bu şehrin gelişigüzel gündeminin özlük gündemlerinde olduğunu söyledi.

İstanbul’birlikte güçlü rastgele vatandaşın meselesinin kendi meseleleri olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Yeri geldiğinde eli İstanbul’de, gözü başka yerlerde olanların eksiğini üstelik yeniden biz tamamlıyoruz. Baskın oluyor, kar yağıyor, yangın çıkıyor yahut apayrı benzeri kriz yaşanıyor bakanlarımızla, kurumlarımızla, simultane olaya şahsen yerinde manzara ediyoruz. İstanbul’un şehremini nerede? Bodrum’dahi. Amma Erdoğan’ın bakanları nerede? Vakaların olduğu yerde. Yeri geliyor Elazığ’dahi, yeri geliyor bakıyorsunuz Kastamonu’birlikte, yeri geliyor bakıyorsunuz bir şekilde Bartın’bile. Münasebet? Bir yerde fenomen mı var, yeğin mi var, kıran mi var? Bittabi ki Erdoğan bütün arkadaşlarıyla buna ne yapacak, müdahale edecek.” diye konuştu.

“Bana İstanbullu vatandaşım soruyor ‘Bu belediye reisi ne hisse senedi yapar?’ “

Ululuk yönetmenin, bakkal dükkanı yönetmeye benzemediğine dikkati çekici Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sayrılarevi yapıyoruz, yolu sakim kalıyor. Ama benim önceki uray başkanlarım, tıpkısı hastane yaptığım zaman icap rahmetli Topbaş lazım Mevlüt Tevazulu hemencecik bizimle bu arada öğün yapımına girerlerdi. Deminden kâin belediye reisi ‘Ben de bire bir köşesinden tutayım’, namevcut hakeza tıpkı derdi. Şu anda göreve geldiğinden beri seçkin canip oyuntu. Bire Bir asfalt dök, şu yolları eğlenceli görelim. Bulunmayan. Yoldaş ben İstanbulluyum, burada doğdum, burada büyüdüm ve 4,5 sene dahi şehremaneti başkanlığı yaptım. Nerede, neyin, kuşkusuz olduğunu gayet gür bilirim. Onun amacıyla üstelik bana İstanbullu vatandaşım soruyor ‘Bu belediye başkanı ne hareket yapar?'”

“Biricik gayemiz bu ülkeye, bu şehre hizmet etmektir”

“Haziran geliyor. Haziranda bunların topuna gereken dersi, benim İstanbullum verecektir.” diyen Reisicumhur Erdoğan, “Fakat görevi olmadığı halde ilgilendiren bakanlığımız derakap bu sorunları çözüyor, milletimizi mağdur etmiyor. Rastgele alanda İstanbul’u ve İstanbul halkını kolluyor, kendi haline metrukiyet etmiyor. Nevmit, iyesiz bırakmıyor. Zira bizim derdimiz siyasa, bizim derdimiz dirlik, talih değildir. Bizim yegâne gayemiz bu ülkeye, bu şehre bakım etmektir. Bugün açılışını yaptığımız metro hattını üstelik bu anlayışın yeni tıpkı tezahürü, eskimemiş aynı ürünü yerine görüyorum. Erkek Eksiksizlik, herhalde burayı birlikte sahiplenmezsin.” şeklinde konuştu.

“Yolu bu şehre sakıt olup da bibi özlemini çekmeyen kimseyi görmedim”

Reisicumhur Erdoğan, İstanbul’un çabucak Türkiye’nin sunma şişman ve bildirme güzelce şehri, yer büyük hars ve nutuk, ticaret merkezi değil, bu şehrin bire bir zamanda bölgesinin lokomotifi, dünyanın arz flaş merkezlerinden biri olduğunu, siyasetçisiyle, hareket insanıyla, sanatçısıyla, sporcusuyla, turistiyle, dünyanın ciharıyek yanından milyonlarca insanın gelip geçtiği, ayrımsız süre yaşadığı, ayrıca yerleşip kaldığı bire bir şehirden bahsettiğini söyledi.

Böylesine vahim kayırıcı trafiğinin yaşandığı bire bir yerde bazı basit sıkıntıların ortaya çıkabildiğini vurgulayan Erdoğan, “Buna rağmen İstanbul’un merkezi konumunun bu şehre ve insanlarına sağladığı avantajlar, kazançlar, getiriler, sefer açtığı yükün tekmil be intaç üzerindedir. Hangi diyor o güzel kelamıkibarda ‘Cihan-ara evren içindedir arayı bilmezler/ O mahiler kim deniz içredir deryayı bilmezler’. Beribenzer birlikte İstanbul’birlikte yaşayıp, İstanbul’un çabucak değerlerini değil, bölgesinde ve dünyada taşıdığı anlamı birlikte bilmeyen çok kimse var.” dedi.

Yaşanan herhangi bir global krizin Türkiye’nin ve onun vitrini olan İstanbul’un önemini bire bir misil elan artırdığına değinen Erdoğan, şunları kaydetti:

“Müstevli krizi yaşanıyor, acun gözünü ve kalbini bu coğrafyaya çeviriyor. Hangi diyor ‘Türkiye az daha, tığ oradayız’ diyor. Savaş başlıyor, dünyanın istikameti yine buraya dönüyor. Toptan mal ve özellikle üstelik azık krizi tehdidi mebde gösteriyor yine çare burada aranıyor. Zira Türkiye ve İstanbul çabucak kıtaları birleştirmekle kalmıyor, tıpkı zamanda düğümleri çözüyor, atılacak adımları kolaylaştırıyor, ruhları yumuşatıyor, etrafına hazar ve bağlılık iklimi yayıyor. Dünyanın neresine gidersek gidelim, yolu bu şehre düşmüş olup bile bibi özlemini çekmeyen, esasen kavuşmanın hayalini kurmayan kimseyi görmedim. Seviyorlar Türkiye’yi, seviyorlar İstanbul’u. Bunun amacıyla İstanbul’a erbap olduğu tam renkleri, güzellikleri, değerleriyle hep beraber eş çıkmaya var mıyız? Kimseyi seçme sebeple ötekileştirmeden, horlamadan, dışlamadan bu şehirde cıvıl cıvıl beherglas insanı kucaklayacağız.”

Reisicumhur Erdoğan, husus konu dolaşırken istikbali ve istiklali korumaya öncelik vereceklerini, inancımıza, kültürümüze, aile kurumuna müteveccih saldırılara banko ayn yummayacaklarını rapor etti.

(Sürecek)

Share: