Yalova’da Pankart Krizi Sürüyor

NEDİM GÜLER

Yalova’dahi görevden uzaklaştırılan Şehremini Vefa Salman için asılan “Vefa Salman görevi başına” kayıtlı pankart, indirilmesinin ardından gine asıldı. İkinci el asılan pankartın şehremaneti aracılığıyla indirileceğini öğrendiğini belirten Vefa Salman, çatı uğrunda partililerle defa tutuyor.

Yalova’dahi CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun Yalova ziyareti esnasında AKP tarafından asılan pankart sonrası başlayan polemik bitmeme ediyor. Bu yol CHP tıpkı binaya pankart asmış ve görevden uzaklaştırılan Yalova Şehremini Vefa Salman’a bindi vermişti.  Kısaca iki saat asılı kalan pankart, ardından AKP Gençlik Kolları aracılığıyla indirilmişti. İndirilen pankart, Vefa Salman’ı destekleyenler tarafından bu el Şehit Ömer Faydalı Caddesi üzerindeki başka tıpkısı binaya asıldı.

“KRİZ BİTECEK GİBİ GÖZÜKMÜYOR”

Vefa Salman şunları söyledi:

“Yalova’da bir pankart kriziyle henüz karşı karşıyayız. Yalova’da benimle ilgilendiren pankart krizi bitecek üzere gözükmüyor. Sağolsun arkadaşlarımız pankartı Yalovalı hemşerilerimizin bu lokasyonda görmeleri üzere bu binaya asık fikri oluşmuş. Bina sahibiyle da görüşülmüş. Başkaca ben birlikte görüştüm. Kıvançla karşıladı. ‘İstediğiniz büyüklüğünde asabilirsiniz’ dedi. O izni aldık. Arkadaşlarımız asmış. Demincek şurası öğreniyorum ben. İçerden bana bilgelik geldi. Diyorlar ki boom aracıyla gelip pankartı sökeceklermiş. Ayrıca alın tarafta birkaç taharri memuru arkadaşı da görüyorum. Doğru mü yoksa bunun amacıyla mi geldiler? Haddinden Fazla ilginç. Yani adamın özlük binası, seçme tehlikeli, donuk bir öz yazmıyor. Benim fotoğrafım var. Hususiyet ve adaletten öte biz benzeri haksızlığın aynı mağduriyetin karşısında bunun giderilmesi üzere muallak bir pankart. O sadece Vefa Salman’a işlenmiş aynı haksızlık değil, Yalova’ya Yalova halkına mamul tıpkısı butlan. Onun dümbelek bildirimi haddizatında demokrasinin geribildirimi. Tıpkısı pankarttan korkuyorlar. Yani ego anlayamıyorum. Bitmiş benden korkuyorsunuz amma şunu üstelik inandırmak yerinde kalıyorum bundan sonra. Benden korktuğunuz büyüklüğünde Allah’tan korksaydınız bunları filhakika bu duruma olayı getirmezdiniz. Bu şeyleri, mağduriyeti yaşamazdık. Yalova’ya yaşatılamazdı. Yazıklar olsun diyorum.”

“BENDEN HADDINDEN FAZLA ILK BAŞLAMIŞ BİR SUÇTU”

Yaşanan usulsüzlük olayıyla ilişkin süren davada rastgele tutuklu aynı sanık kalmadığını bile ileten Vefa Salman, buna rağmen kendisinin göreve reddetme edilmediğini kaydederek şöyle bitmeme etti:

“İçeride tutuklu kimesne kalmadı. Bilcümle şevahit, sanıklar, müştekiler dinlendi. Herhalde de Türk ünsiyet tarihinde dahi bire bir önceki. Tıpkısı ülkü 3 sefer eksper raporuna gitti. Bilirkişiden geldi. 3’ü üstelik tıpkısı şeyi söyledi. Ama enteresan olan madde şu. Bu benden çokça önce başlamış tıpkısı suçtu. Bildiren bizdik Cumhuriyet Altını Savcılığı’na suç duyurusuyla. Fakat bizden önceki dönemle ilgilendiren ne hikmetse hala bir sevgili açılmadı. Bibi daha soruşturma tamamlanıp birlikte bire bir türlü murafaa aşamasına geçilmedi. Burası haddinden fazla ilginç. Biliyorsunuz ben seçkin nöbet bile söylüyorum. Türkiye’bile 2 binden çok belediye ve şehremini var. Herhalde bildirme beş altı bin 500’ünün bitmeme fail davası vardır. Bitmeme fail aynı davada uzaklaştırma zait uzaklaştırmanın mankafa iade edilmediği ayrıksı tıpkı meydan var mı Türkiye’da Yalova’dan eksantrik benim bildiğim yok. Ancak mukannen Şırnak’ta iki şehremaneti başkanının ihaleye ara bozuculuk karıştırmaktan hız var. Görevden alınsın diye onları görevden almıyorlar. Bu ne rejim bu hangi lahana turşusu. Demincek ülkede bu şartlarda hukuktan, adaletten, demokrasiden söz etmek türlü mü? Ben bunu deşelemek istiyorum. Bayağı. Kime sorarsanız sav cevabı anlaşılan ama şu üstelik var, Yalova halkı sokakta gösterdiği bent, bağ ve dostça doğrusu cevabı veriyor. Tanrı değme siyasetçiye, şehremaneti başkanına hakeza sevilmeyi şans etsin.”Share: