Ordu malumat! Kargaşa’da kivi üreticileri yıpranmamış sezon fiyatından memnun değil

Kalaba’üstelik fındığın yanında mütenavip yerine üretilen ve 22 yıldır ülke ekonomisine yardım sunan kivi hasadına yaklaşık tıpkı ay kalırken, üreticiler bu mevsim bekledikleri fiyatı alamadıklarını belirtti.

Geçen sene 8 bin ton yayın alınan Kalabalık’üstelik bu sezon 10 bin titrem kivi rekoltesi bekleniyor. Kentte mazisi tahminî 30 sene öncesine raci kivi, 22 yıldır üretilerek site ekonomisine katkı sunuyor. Fındığın yanı sıra almaşık namına üretilen ve seçkin geçen dönem yaygınlaşan kivi, geçtiğimiz yıl 8 bin ton rekolte ile Kargaşa ekonomisine yaklaşık 60 milyon TL girdi sağlarken, üreticiler bu mevsim 10 bin ton rekolte beklenen kivinin fiyatının 9 TL civarında olmasının kendilerini ağırlık durumda bıraktığını belirtiyor.

“Rekolte efdal fakat denk beklediğimiz kabilinden değil”

Kargaşa Kivi Üreticileri Derneği Başkanı Yusuf Uzunlar, son teşrin ayının önce haftasında yapılması muhtemel hasat öncesi fiyatların düşük seyrettiğini belirterek, “Hasat dönemine kısaca tıpkısı kamer kaldı, kivilerin aroması 6 buçuğu bulduktan sonraları bölgemizde kiviler toplanmaya başlıyor. Geçen sene 8 bin ton civarında rekolte vardı ve mülk ekonomisine tahminî 60 milyon TL katkısı vardı. Bu elan tayin yapılmadı fakat mütezayit rekolte ile birlikte 10 bin tonu bulması hedefleniyor. Geçen yıla kıyasla kivilerde kalite iyice. Sezonda sadece fiyatla ait sıkıntılarımız var. Biz bu sezonda 18-20 TL arasında değer bekliyorduk ancak alıcılar soğuk gelgel depolarının kullanımının ve değişik maliyetlerin erdemli olmasını gerekçe gösterip fiyatı bağan tutuyor. Geçtiğimiz yıl nitelikli kivi 8 TL’den gitmişti, bu sene amacıyla ise mukannen tıpkısı eşit oluşmadı ama kaliteli kiviyi başlarken satışlarda 9 liradan alacaklarını söylüyorlar. Bu nedenle şu ana kadar anlaştığımız ayrımsız kamera namevcut, bu da üreticileri mağdur etti” dedi.

“Bu konuda bize bindi olunması gerekiyor” diyen Uzunlar, “Sabık yıl itici çekicilik deposuna aynı ton kivi koyduğum devir almanak 10 bin TL maliyet veriyordum fakat bu sene 50 bin TL vermem gerekiyor. Bu bile bizim kivideki kar oranımızın farklı maliyetlere gitmesine bozukluk oluyor. Maliyetler yükselmeseydi kivi bu yıl 16-17 bandında satılırdı” diyerek konuştu.

Uzunlar ayrıca, kivide er hasat yapılmaması üzerine üreticilere uyarılarda bulundu. – KALABALIK

Share: