Odunpazarı’nda 6. Arsıulusal Odunpazarı Seramik Teknikleri Çalıştayı Düzenlendi

Odunpazarı Belediyesi vasıtasıyla Tarihi Odunpazarı Meydanı’nda düzenlenen 6. Arsıulusal Odunpazarı Seramik Pişirim Teknikleri Çalıştayı’nda, sanatçılar çalışmalarını tamamladı. Fırınlar akıbet el açıldı, asar ortaya daha çok. Çalıştay boyunca sanatçılar tarafından yapılan eserler, Odunpazarı Şehrin Ateşi Seramik Galerisi’nde sergilenecek.

Odunpazarı Belediyesi tarafından Tarihi Odunpazarı Meydanı’nda bu sene 6’ncısı düzenlenen Uluslararası Odunpazarı Seramik Pişim Teknikleri Çalıştayı’nda, sanatçılar çalışmalarını tamamladı. Çalıştaya katılan 10 sanatkâr çalıştay süresince farklı pişim teknikleri uygulayarak asar üretti. Hindistan ve İran ile Türkiye’nin değişik şehirlerinden 10 seramik sanatçısı ve bili insanını ağırlayan çalıştayda, sanatçılar raku pişirimi, sırsız raku pişirimi, sagar pişirimi, kağıt fırın pişirimi, bakır matı redüksiyonlu pişim, at kılı raku pişirimini uyguladı. Geceleyin geç saatlere büyüklüğünde bitmeme eden çalıştayda, dinleti, temaşa ve raks gösterileri da yapıldı. Çalıştay boyunca Odunpazarı Belediyesi Firez ve Içtimai İşler Müdürlüğü sanatçıları ile Panik Atak Müzik Grubu dinleti verirken, Odunpazarı Şehremaneti Tiyatrosu oyuncuları temaşa; Eskişehir Kırım Türkleri Hars, Yardımlaşma ve Spor Kulübü Derneği Dans; Hars ve Toplumsal İşler Müdürlüğü Halk Dansları Topluluğu Yavru Ekibi Artvin yöresi ahali dansları gösterisi yaptı.

Çalıştay alanında bire bir tarafta Sorkun’dan mevrut çömlekçiler saha alırken, ayrıksı tarafta birlikte çalıştaya katılan seramik sanatçıları ve bilgelik insanları çalışmalarını yürüttü. Vatandaşlar çalıştaya okkalı bandaj gösterdi. Sanatçılardan yaptıkları icraat ve seramik pişim teknikleri, Sorkun çömlekçilerinden dahi çömlekler ile ilişkin bilgelik kayran vatandaşlar, sanatçıların düzenlediği çalışmaları bağ ile izleme etti. Çalıştay alanına mevrut çocuklar seramik hamuruna dalan verirken, vatandaşlar üstelik tornada seramikten çömlek yaptı.

MAHALLELERE SERAMİK MASALARI KURULDU

6’ncı Uluslararası Eskişehir Odunpazarı Seramik Pişirim Teknikleri Çalıştay’ında esbak yıllardan değişik adına Odunpazarı Meydanı’nın dışında; Osmangazi, Emek ve 75. Yıl Mahallelerine seramik masaları kuruldu. Osmangazi Mahallesi Raif Müstakil Parkı’na, Say Mahallesi Azerbaycan Kardeşlik Parkı’na, 75. Yıl Mahallesi Selami Vardar Parkı’na kurulan bu masalarda müstahzar mil karoları üstüne çizgisel dekorlar fail vatandaşlar, çökelge tornasında çamuru şekillendirdi.

ESERLER ODUNPAZARI ŞEHRİN ATEŞİ SERAMİK GALERİSİ’NDE SERGİLENECEK

5 günün ardından sanatçılar çalışmalarını tamamladı ve fırınlar akıbet posta açıldı. Sanatçılar aracılığıyla yapılan eserler dönüş yüzüne bundan sonra. Çalıştay süresince sanatçılar tarafından yapılan asar, Odunpazarı Şehrin Ateşi Seramik Galerisi’nde sergilenecek.

Share: