Niğde’de üretilen 72 soy kesin 5 ülkeye ihraç ediliyor

Fabrikadan ayrıntı görüntüler

Fabrikanın içinden görüntüler

Lokum üretiminden görüntüler

Lokum çeşitlerinden detaylar

Firma sahibi Mehmet Kemal Kiremitler ile röportaj

Niğde’üstelik üretilen 72 tuhaf değişmez 5 ülkeye ihraç ediliyor

Bor Muhtelit ve Kap İhtisas Tevhit Uran Bölgesi’nde canlılık gösteren firma yılda kestirmece 550 ton kat üretiyor

Firmanın sahibi Mehmet Kemal Kiremitler:

” Mürekkep Fellah Emirlikleri, Suudi Arabistan, Kazakistan, Almanya, Bosna Hersek’e dış satım yaptık. Şu anda İngiltere ile görüşmelerimiz bitmeme ediyor”

NİĞDE (AA) ABDULLAH ÖZKUL – Niğde’dahi aynı firmanın ürettiği lokumlar, bağırsak piyasanın yanında 5 ülkede ağızları tatlandırıyor.

Eş mesleği takti üretimine 14 yaşında başlayan Mehmet Kemal Kiremitler (63), 1977’dahi babasının vefatından bilahare işin başına geçti.

Yaklaşık 80 yıldır bu sektörde ruh gösteren Kiremitler ailesinin Borak Muhtelit ve Kap İhtisas Birleştirme Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikasında üretilen 72 kök kesme, iç ve aut piyasaya satılıyor.

Kiremitler, AA muhabirine, babasının vefatından sonradan 18 yaşında işin başına geçtiğini söyledi.

Ürünlerinin ağız ağıza natürel olduğunu tamlayan Kiremitler, “Söz Temsili üzüm kullanarak üzümlü değişmez üretiyoruz. Kabil olduğu kadar hep meyvelerin kendisini kullanmaya çalışıyoruz. AR-GE ile kendimizi geliştirmeye çalışıyoruz. Lokumu aroma ve yemiş ile zenginleştiriyoruz, 72 çeşide ulaştık.” dedi.

Kiremitler, lokumun şeker, nişasta ve sudan yapıldığını, Türkiye’ye has tıpkısı ürün olduğunu, yabancı turistlerin üstelik Türk kahvesi, hamamı ve lokumuna ilgi gösterdiğini dile getirdi.

Erikli, dutlu, güllü maktu da üretiyorlar

Lokumun sergen ömrünü yollamak üzere herhangi bir katkı maddesi kullanmadıklarına dikkati calip Kiremitler, şunları kaydetti:

” Antalya, Denizli kabilinden turizm bölgelerindeki müşterilerimize gönderiyoruz. Iri gusto alıyoruz. Rastgele güzeşte dolaşma henüz iyisini yapmaya çalışıyoruz. Basit, güllü, erikli, Antep fıstıklı tekme kavrulmuş, fındıklı çifte kavrulmuş, sultan, hükümdar tahvil, dutlu kesin çeşitlerimiz beyninde. Almanak kestirmece 500-550 titrem arası üretimimiz var. Pazarlama kıvrak olursa yahut pazarlamayı daha bile arttırabilirsek iki, üç vardiyaya çıkarma durumumuz var. Türkiye’nin 35-40 vilayetinde bayiliklerimiz var, yayın veriyoruz. Mürekkep Fellah Emirlikleri, Suudi Arabistan, Kazakistan, Almanya, Bosna Hersek’e dış satım yaptık. Şu anda İngiltere ile görüşmelerimiz devam ediyor.”

Kiremitler, içi piyasada maktu tüketiminin azaldığını, bunun amacıyla ihracata ağırbaşlılık verdiklerini ve bu yıl 50 tonu fazla yapıt gönderdiklerini söyledi.

Ürünleriyle ilgili müspet dönüşler aldıklarını dile getirerek, “Japonlar ayrımsız mağazadan narlı lokumumuzu satın almışlar. Ambalajımızdaki mail adresimize teşekkürname mesajı gönderdiler, hakeza tıpkısı fek ürettiğimiz için. Memnuniyet alıyoruz, kalitede bir sıkıntımız namevcut. Şu anda 20’ye mümasil elemanımız var. Bunun artması için elimizden gelen yapıyoruz.” diyerek konuştu.

Share: