Ne temel babasından vazgeçti, hangi birlikte egzersiz çantasından

Türkiye Masa Tenisi Milli Sporcusu 17 yaşındaki Nahide Nebhan, Hatay’üstelik yakalandığı depremde önceki merdivenlerden düşmesi üstüne evet alıngan temel ve üzerine madik devrilen babasını çökmek için olan binadan çıkarttı, ardından çokça sevdiği masa tenisi takımını almak üzere esasen binaya girerek topluluk çantasını bırakmayarak aldı. Nebhan, Hatay’dan Kastamonu’ya getirilerek burada hem depremin izlerini hem bile turnuvalara tedbir antrenmanlarını sürdürüyor.

17 yaşındaki Suriye uyruklu Türkiye Masa Topu Milli Sporcusu Nahide Nebhan, model üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan ve 11 ili etkileyen, 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlere ailesi ile birlikte Hatay’birlikte yakalandı.

Zelzele esnasında evvel ilk belli belirsiz bire bir savsaklama hisseden Nahide Nebhan, sallantının şiddeti artınca kardeşleri ile alay malay korkarak ana ve babasının yanına gitti. Ana, babası ve kardeşleri ile gelişigüzel evden hariç geçmek isterken yaşanan ürkü sonrasında annesi merdivenlerden düştü, annesine muavenet etmek isteyen babasının üzerine ise kaşkariko devrildi.

Yaşları 14 ila 22 ortada değişen 3 kardeşi ile alay malay ilk geçmiş annesini peşi sıra ise babasını evden dışarı çıkaran Nahide Nebhan, hep evden çıktıktan sonra eve düşüncesiz girerek haddinden fazla sevdiği ve dinamit haline getirdiği egzersiz çantasını aldı. Nebhan’ın evden çıkmasıyla alay malay sülale tamamen çöktü.

Ayakları münhal ve el şartlarda evvel geceyi çadırda nâkil Nahide Nebhan ve ailesi, henüz sonradan Hatay’ın Dörtyol ilçesine babasının tıpkı arkadaşının yanına gitti. Daha önceleri benzeri Milli Takım karşılaşmasında Nahide’nin yer alelade kardeşi Mustafa ile tanışan Masa Tenisi Antrenörü Nermin Şenol, depremin arkası sıra mufassal uğraşlar sonucunda sporculara ulaştı. Nahide ve kardeşlerini Kastamonu’ya vermek isteyen Nermin Şenol, mukteza ayarlamaları yaptıktan bilahare Hatay’a anbean milli mızıka oyuncusu birlikte olan 4 kardeşi Kastamonu’ya getirdi.

Kastamonu Masa Tenisi Spor Kulübü Başkanı Çalıştırıcı Nermin Şenol, kardeşleri geçmiş okula pusat ettirdi ardından ise masa tenisinden ayrı kalmamaları ve yeni arkadaşlıklar edinmeleri için Deneyimsizlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne ilişkin Gençlik Merkezi bünyesinde kâin masa tenisi salonuna götürdü.

Burada antrenmanlara başlayan Nahide Nebhan ve kardeşleri, hem idman yapıyor hem birlikte yaşadıkları sarsıntı travmasından kurtulmaya çalışıyor. Türkiye Masa Topu Milli Sporcusu Nahide Nebhan, önümüzdeki günlerde yapılması planlanan turnuvaya de bu sayede hazırlanıyor.

“Sporcu olmasaydık bu yer sarsıntısı psikolojisinden kurtulamayacaktık”

Spor sayesinde sarsıntı psikolojisinden kurtulmaya çalıştıklarını belirten Türkiye Masa Topu Milli Sporcusu Nahide Nebhan, “Biz gece uyuyorduk. Saat 4.15’te basit ayrımsız sallanma oldu. İlk ilkin ayrımsız husus bulunmayan diye niteleyerek düşündük. Elan sonradan henüz incitici sallanmaya başladı. Tığ üstelik annemlerin odasına koşmaya başladık. Annemler da biraz korkmuştu zaten. Tığ çok korktuğumuz amacıyla annemler bizi sakinleştirmeye çalışıyordu. Onlar bize odaklanınca annem dengesini kaybederek düştü. Annem kanı babam üstelik onu yetirmek istedi. Babamın bile sırtına düzen düştü. Biz hepimiz kehle aradaydık zaten. Tığ 4 kardeşiz. Kardeşlerimle beraber anne ve babamı bayağı indirmeye çalışıyorduk. Geçmiş annemi indirdik. Daha sonra babamı indirdik. Adi inerken doğrusu bina yavaştan yıkılıyordu. Bayağı inerken camlar ve taşlar ayağımıza batıyordu. Ayağımızda ne pabuç ne üstelik terlik vardı. Buna karşın ben dümbelek yukarı çıktım. Haddinden Fazla korkuyordum. Her şeye rağmen masa tenisi çantamı alıp hariç hoşgörüsüz çıktım. 2 çağ sokakta kaldık. Dışarısı soğuktu. Isınmamız amacıyla zehir yaktılar. Tıpkı süre çadırda kaldık. Henüz sonraları babamın Hatay Dörtyol’bile arkadaşı var. Ilk oraya gittik. 1 hafta 10 dönme orada kaldık. Orada üstelik kimi zaman belli belirsiz tezelzül vardı. Tekrar korkuyorduk. O içtinap etmek çokça kötüydü. Orada korkumuz biraz gitti. Ben gine dahi masa tenisini düşünüyordum. Maçları düşünüyordum. Heyecanımı tek kaybetmiyordum. Babam evi düşünürken ego masa tenisini düşünüyordum. Sonraları Nermin Sarıklı bize destek imdi. Oradan aldı bizi. Kardeşlerimle bizi aldı Kastamonu’ya getirdi. Burada bize çok destek çıkıyor. Kamu ihtiyaçlarımızı karşılıyor. masa topu bizim için bir tutkudur. Biz sporcu olmasaydık bu yer sarsıntısı psikolojisinden kurtulamayacaktık” dedi.

“Milli sporcularımızı Hatay’dan alıp Kastamonu’ya getirdik”

Kastamonu Masa Topu Spor Kulübü Başkanı Çalıştırıcı Nermin Şenol ise, “Ego çocukların hepsini tanımıyordum. Genişlik siftinlik kardeşleri Mustafa ile birlikte milli takım ile az dışında bir pik gitmiştik. Orada aramızda aynı sargı oluştu. O günden sonra çocuklarla sonsuz iletişim halindeydim. Bu en son yaşadığımız depremden bilahare aklıma dallar geldi. Mustafa ile bildirişim kurmaya çalıştım. Beş Altı devir mesaj attım ama köylü çevrim olmadı. Üzerinden 4 dönme geçtikten bilahare Mustafa bana gani olduklarına dair sıkıntı attı. Sonraları beş altı aktarılma gene iletişim kuramadım. Yeryüzü iri abla Tasnim’in numarasına ulaştım. Daha sonraları çocukların Hatay Dörtyol’üstelik babasının arkadaşlarının beraberinde olduğunu öğrendim. Evlerinin ağız ağıza yıkıldığını ve çadırda kaldıklarını öğrendik. Ben Kastamonu Masa Topu ailesi olarak çocuklara eş geçmek istedim. Milli sporcularımızı Kastamonu’ya çağırma ettim. Özellikle asıl ve babalarını bırakıp gelmek istemediler. Daha bilahare teklifimi kabul ettiler. Bizler de ne yapabileceğimizi planladık. Cümle yapacağımız yardımları hazırladık. Çocuklarımızı alıp Kastamonu’ya getirdik” diyerek konuştu.

Sporcuların deprem psikolojisinden daha kurtulamadıklarını söyleyen Şenol, “Depremden yağlık o psikolojiden çıkamadılar. Masa tenisini çok özlemişlerdi. O psikolojiyi fakat masa tenisi sebebiyle atabileceklerdi. Heyetiyle sesini duymayı o yüzden haddinden fazla istiyorlardı. Bizler dahi o masa tenisi heyecanını yine yaşamaları amacıyla önceki kendisine onları salona getirdik. Ayrımsız zamanda burada yeni arkadaşlar edindiler. Yıpranmamış eşhas tanıdılar. Bu sayede hareket psikolojilerini üzerlerinden atmaları için bizler birlikte ulama tedarik etmek istiyoruz” ifadelerini kullandı. – KASTAMONU

Share: