Nazır Gurur, Cumhuriyet Altını tarihinin bildirme şişman içtimai bölük projesi tanıtımında konuştu Açıklaması

Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Maksat Gelgel, kullanılmamış toplumsal ev projesinin 100 milyarları aşan envestisman değeriyle yüzlerce sektörü harekete geçireceğini, ekonomiyi güçlendireceğini, yüz binleri aşan sayıda insana hareket kapısı açacağını söyledi.

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Beştepe Millet Kurultay ve Firez Merkezi’nde Cumhuriyet tarihinin arz büyük sosyal konut projesinin tanıtım töreni düzenlendi.

Bakan Çalım, burada yaptığı konuşmasına, “Zaman gençlerimize, emeklilerimize, şehit ve gazi ailelerimize, sakat kardeşlerimize önce yuvalarını milletin evinden müjdeleyen Sayın Cumhurbaşkanımıza bitmeyen şükranlarımı bildirme ediyorum.” sözleriyle başladı.

Çalım, 14 Teşrinisani 2003’te Rize Dolgun Bölük Ana Atma Töreni’nde Cumhur Reisi Erdoğan’ın “Değerli olan, milletin teveccühü ve takdiridir, bizim ölçümüz millettir. Yegane gayemiz, biricik ayrımsız birey dışarıda kalmaksızın, ermiş milletimizin topyekun mutluluğudur.” sözlerini hatırlattı.

Meram Alım, Erdoğan’ın, o günden bugüne güzeşte 20 yılda, sınırlı gelirli vatandaşlar üzere düz yazı ettikleri milyonlarca ısıdam yuvayla “biricik ölçüsü budun olan, milletiyle yekvücut olan bir devletin” elbette ihdas edileceğini tüm cihana gösterdiğini, bu ülkede, hayalleri üstelik ellerinden alınan, yıllar yılı aile alamayan insanlara imge olduklarını belirtti.

TOKİ’nin bu ufukla canla başla çalıştığını, eksiksiz 1 milyon 170 bin basamak üreterek, dünyada emsal olduğunu tabir eden Gelgel, 5 milyon vatandaşa kullanılmamış yuva mutluluğunu yaşattıklarını söyledi.

Bakan Alım, kentsel dönüşümle 3 milyon yuvayı dönüştürdüklerini, içerisinde reviş yollarından spor alanlarına, millet kıraathanelerinden bisiklet yollarına kadar milletin seçme ihtiyacına karşılık veren 455 millet bahçesini milyonlarca fidanla buluşturduklarını dile getirdi.

Kurum, “Bugün, Elazığ’birlikte, Malatya’da, İzmir’de evvel yaraları kuşatan, arkası sıra tarihinin en nazik dönüşümlerine imza atan aynı Türkiye var. Antalya’da, Muğla’da, Karadeniz’üstelik tamlık facia alanlarında dev ayrımsız yenilenmeyi gerçekleştiren ayrımsız Türkiye var. Milletine vurgun liderimizin, Cumhurbaşkanımızın önderliğinde 85 milyon vatandaşının rastgele birini sarıp sarmalayan, kıpırdak benzeri Türkiye var.” ifadesini kullandı.

“Bu iri girişim yüzbinleri aşan sayıda kardeşimize hisse senedi kapısı açacak”

Erek Gurur, bugün millete, beniz binlerce kullanılmamış yuvayı, hane arsasını ve gelişim yerleri sunmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Bu şişman hamle 100 milyarları aşan envestisman değeriyle yüzlerce sektörü harekete geçirecek, ekonomimizi güçlendirecek, yüzbinleri aşan sayıda kardeşimize hareket kapısı anahtar, ekmeğine savsaklamak, aşına SERPMEK katacak. Bizler da inşallah, milletimizin hevesli olduğumuz o evire çevire dualarını alacağız.” dedi.

Türkiye’nin başarılarını hazmedemeyenlerin, Türkiye’ye inancı olmayanların olduğunu rapor fail Gelgel, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yavrularımızın bakir yuva sevincini sindiremeyenler, bu mutluluktan nasibini alamayanlar var. Onlar varsınlar bu güzellikleri anlamasınlar. Siz, bu güzellikler çoğalsın diye niteleyerek 2003’te TOKİ’yi tamamen baştan yapılandırdınız ve bizlere bir murat yüklediniz. ‘Ev sahibi olmayan güçlükle gelirli tek bire bir vatandaşımız kalmayacak’ dediniz, tığ birlikte bu ahdi hesabına beyan etmek için muttasıl demeden çalıştık. Onlar 2007’da, bu cefakar milletin tırnaklarıyla kurduğu AK Partimizi bloke etmek için çalışırken; tığ, 250 bininci yuvamızı milletimize bağış ediyorduk. Seyahat ihanetine kalkışıp sokakları yağmaladıkları o günlerde, tığ 450 bininci konutumuzun anahtarlarını, şenlik gözyaşlarıyla insanımıza sunuyorduk.

2013’te şiddet darbesinin arkasında bozulmamış tutarlarken, biz 650 bin yuva sayısına ulaştık. 15 Temmuz’de onlar, bu milletin bağımsızlığına kastetmiş darbecilerin önünden, tankların önünden kaçarken, biz bayrağını yere düşürmeyen bu millete bütün 750 bininci yuvayı sunuyorduk. 2021’bile milletin hayrına tek aynı adımı olmayanlar ecnebi büyükelçilerden sufle alırken biz, Sayın Cumhurbaşkanımızla birlikte, Gazi Başkentimizde, 1 milyonuncu yuvamızı kardeşlerimize, on binlerle alay malay doğrulama ediyorduk.”

Çekicilik, bugüne kadar olduğu kabilinden çıktı dahi bahtiyar aileler için yuva kurma yolundan dönmeyeceklerini belirterek, “Sonuç nefesimize büyüklüğünde kökleri bin yıl gerilere uzanan benzeri geleceğin inşası üzere her kalem imkanı seferber etmeye Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, bu ermiş milletin hizmetkarı olmaya, umum ekibimizle, yekpare arkadaşlarımızla alay malay aşkla, azimle, kararlılıkla devam edeceğiz.” ifadesini kullandı.

Bakan Hava, bu iri projenin hayata geçmesinde destekleriyle Hazne ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’ye, TOKİ Başkanı Ömer Bulut’a, mimar, mühendis ve işçilere emekleri amacıyla teşekkürname etti.

Share: