Muş’ta midesinde ur kâin pestil ameliyatla sağlığına kavuştu

Muş’ta hararetli ve 2 yıldır midesinde ur kâin 68 yaşındaki Güçlü Polat, Muş Oran Hastanesinde ilk kez gerçekleştirilen ameliyatla sağlığına kavuştu.

Mide ağrısı şikayetiyle Erzurum, Elazığ ve Diyarbakır’daki hastanelere revan 8 yavru babası Çelik’a, kardiya tümörü teşhisi konuldu.

Işler olmayı kabul etmeyen ancak benzeri müddet önce rahatsızlanması konusunda Muş Cesamet Hastanesine kaldırılan Çelik, burada 5 saat süren mide ameliyatıyla sağlığına kavuştu.

Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Beklenti Ulusoy, gazetecilere, tıpkı müddet önce gene rahatsızlanarak hastaneye getirilen Polat’ı hemencecik ameliyata aldıklarını söyledi.

Önerilen ameliyatı akseptans etmediği üzere 2 ayda ayrımsız hastanın zaman değerlerinde düşüş yaşandığını anlatan Ulusoy, şöyle konuştu:

“Başlangıçta hastaneye birçok sefer gelen hastamıza içki takviyesi yapıldı. Züğürt en son geldiğinde midesinde perforasyon vardı. Işkembe sunturlu açılmış ve kanaması vardı. Ameliyattan ayrıksı şansı yoktu. His hastası olduğundan içki sulandırıcı ilaçlar kullanan hastamızın ameliyatı çok riskliydi. Ameliyatı önerdik, riskli olduğunu de söyledik. Ailesi kabul etti. Ameliyatta hepsini temizleyerek mideyi aldık. Sonraları etraflı bağırsakları yemek borusuna bağladık. Tahminî 5 saat süren kalburüstü bir işler oldu. Hakeza riskli ayrımsız ameliyatı devletimizin sağladığı imkanlarla ilk kez hastanemizde yaptık.”

Babasının 2019’üstelik göden kanaması geçirdiğini tamlayan Yunus Çelik ise Muş ve çevre illerdeki birçok hastanelere götürdüğü babasına işkembe kanseri tanısı konulduğunu ve operasyon olmasına karar verildiğini anlattı.

Babasının cerrahi müdahale atılmak istemediğini belirten Çelik, “Babam birkaç çağ geçmiş rahatsızlandı. Hastaneye getirdik ve acilde midesinin delindiğini söylediler. Allah’ın ve doktorlarımızın sayesinde güzel ayrımsız cerrahi müdahale yapıldı. Ameliyatın ilimizde yapılması bizim üzere çokça dolgunca oldu. Ayrıksı bire bir ilde yapılsaydı parasız yakınları amacıyla dahi görgüsüz olmayacaktı. Başarılı bir cerrahi müdahale yaptılar. Şu anda babamın sağlık durumu gani. Doktorlarımıza ve yardımcı olan hastane personeline çokça teşekkür ederim.” diye konuştu.

Share: