Tecim Bakanı Muş’tan Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’na “e-ticaret kanunu” çağrısı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, CHP’nin, e-ticarete yönelik kanunun bazen maddelerinin iptali üzere Temel Mahkemesine (AYM) başvurmasını eleştirerek, “Eksiksizlik Bey’in bu noktada topluma izah yapmasının durumunda olacağını, bu açıklamanın sosyete aracılığıyla beklendiğini ve zaruri olduğunu düşünüyorum. Bunun topluma izah edilmesi gerekiyor.” dedi.

Muş, AA muhabirine, CHP milletvekillerinin, Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Için Kanunda Başkalık Yapılmasına Dayalı Kanun’un bazı maddelerinin iptali amacıyla AYM’ye başvurmasını değerlendirdi.

E-tecim düzenlemesinin, TBMM Genel Kurulunda görüş birliğiyle kabul edildiğini hatırlatan Muş, liberal, öngörülebilir, rekabeti tesis eden, tekelleşmeye izin etmeyen tıpkısı yapının hedeflendiğini; düzenlemenin, tedarikçilere değişik imkanlar, alternatifler sunarken tüketicilere birlikte farklı platformlardan, alternatiflerden alışveriş ika imkanı tanıdığını söyledi.

“Vatandaşın kazandığı” bir düzenlemenin hayata geçirildiğini dile getiren Muş, “Kanun kapsamındaki yönetmelikleri hazırlıyoruz, haddinden fazla detaylı sürmez, bu yönetmelikleri de çıkarmış olacağız ve düzenlemeyi 2023 itibarıyla uygulamaya başlayacağız.” diyerek konuştu.

“Piyasada şişman bire bir tedirginliğe sebep oldu”

CHP’nin, e-ticarete yönelik kanunun ara sıra maddelerinin iptali üzere AYM’ye başvurmasını eleştiren Muş, “Düzenlemenin, tek beklenmedik şekilde iptali üzere AYM’ye götürülmesi, piyasada büyük tıpkı tedirginliğe, belirsizliğe sebep oldu. Çünkü düzenlemeye göre piyasadaki bilcümle oyuncular hedeflerini, bütçelerini, büyüme kapasitelerini, yatırımlarını planlamaya başladılar.” ifadesini kullandı.

Kanunu tatbikatçı vekâlet kendisine Meclisin müstakil iradesini arkalarında hissettikleri tıpkı düzenlemeyi uygulamanın kendilerine yoğun verdiğini tamlayan Muş, “Sadece CHP Grubu değil Mecliste grubu olan hep partiler e-ticaret düzenlemesini desteklediler. Meclisten fikir birliğiyle sabık aynı düzenlemenin AYM’ye götürüleceği aklımızın ucundan geçmedi. Benzeri öğür desteklediği tıpkısı kanunu sebep AYM’ye götürsün? Bunun hesaplı aynı cevabı yok.” sözlerini sarf etti.

Düzenlemenin sunu mehabetli maddesinin iptali üzere AYM’ye götürüldüğünü rapor fail Muş, “İnsan, kalbi olmadan yaşayabilir mi? Yaşayamaz. Bu özellik olmazsa filhakika kanunun tıpkısı anlamı bulunmayan. Alelhusus bu madde seçilmiş. Kanunun geneli bakımından aynı itirazdan kaynaklı olduğunu düşünmüyorum. Alelhusus kanunun işlevsiz kılınmasına yöneltilmiş tıpkı AYM’ye götürme bahis konusu.” görüşünü paylaştı.

“Eksiksizlik Bey’in talimatıyla olduğunu düşünüyorum”

Muş, Mecliste büyük bire bir destekle akseptans edilen bir düzenleme konusunda, CHP Grubu’nun “Bunu AYM’ye götürelim” diyebileceğini düşünmediğini vurgulayarak, “Bunun Eksiksizlik Bey’in talimatıyla olduğunu, aracısız onun talimatıyla AYM’ye götürüldüğünü düşünüyorum. Zira fikir birliğiyle sabık ve bilcümle milletvekillerinin desteklediği benzeri düzenlemenin bambaşka çeşit AYM’ye gidebileceğine ihtimal vermiyorum.” dedi.

AYM’nin, başvuruya ilgili değerlendirmesinin arkası sıra kararını açıklayacağına değinen Muş, şöyle devam etti:

“İptali istenen, tekelleşmeyi kıran özellik. Bu işi dizayn fail, düzenleyen maddenin iptali isteniyor. Kemal Bey’in bu noktada topluma açıklama yapmasının yerinde olacağını, bu açıklamanın cemiyet eliyle beklendiğini ve mukteza olduğunu düşünüyorum. Bunun topluma açıklama edilmesi gerekiyor. Doğal tıpkısı süreç adına gözükmüyor. Doğrusu dilekçe AYM’ye müracaat süresinin sonuç haset mevdu. Normal tıpkısı süreç olsa, bu henüz geçmiş planlanır, yazılır, hazırlanır ve ona göre verilir. Zımnında anında aynı buut söz konusu. AYM, sunulan önceki iki dilekçede gerekçe noktasında ayıp görüyor, bunu iadeli ediyor ve 30 günlük müddet veriyor. Çabucak hazırlandığı belli. Daha ilk bununla ilgili benzeri planlamanın olmadığı aşikar. Elbette oldu, düzenlemeyi AYM’ye alışmak Kemal Bey’in aklına nereden geldi? Bu soruların cevabı kendisinde gizli diyerek düşünüyorum. Bizi arz ongun aydınlatacak olan Sayın Umumi Başbuğ. Biz bile vekâlet kendisine böyle ayrımsız izahtan haddinden fazla kıvançlı oluruz.”

Kanunun gerekçelerinde, tekelleşmeyi engellemeye yönelik Kanunuesasi’ya ilgilendiren atıfların yapıldığını, kompetitif benzeri yapının oluşturulmaya çalışıldığının, e-ticaretin sayısal piyasanın gelişimine imkan vereceğinin belirtildiğini aktaran Muş, ” Türkiye’nin geleceğiyle ait müspet bire bir aranjman. Bu, bazen, neden tasalı değer? Adi anlayabilmiş değilim ve iri sangılık içindeyim.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: