Meteorolojiden İstanbul dahil 23 kente başat ve feyezan uyarısı geldi

Meteoroloji Genel Müdürlüğü marifetiyle yapılan serencam değerlendirmelere göre, ülkemizin şimal, çöz ve gün doğusu kesimlerinin modüler ve saha kayran çok bulutlanmış, Marmara’nın kuzey ve şarki su, Gün Doğusu Akdeniz, İç Anadolu’nun cenup ve doğusu, Karadeniz, Şark Anadolu’nun kuzey ve batısı ile Antalya, Bitlis. Muş, Hakkari, Van’ın doğusu, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinin yerel tevessül etmek amacıyla aralıklı bora ve yer yer asuman gürültülü bora yağışlı, başka yerlerin az bulutlu ve belirgin geçeceği hesap pusulası ediliyor.

23 İLE TURUNCU VE SARI KODLU UYARI

Öte yandan 23 diyar amacıyla solgun ve turuncu kodlu uyarıda bulunuldu. Sakarya, Zonguldak, Bartın, Düzce’ye turuncu harf geçilirken; Ankara, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Eskişehir, İstanbul, Kastamonu, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak, Bartın, Yalova, Karabük ve Düzce soluk uyarı verildi.

BAŞAT VE SU BASKINI UYARISI

Yağışların; Osmaniye, K. Maraş’ın batısı ile tedricen Doğu Karadeniz kıyıları ile Ordu çevrelerinde evcil namına akva olması beklendiğinden yaşanabilecek karşıt şartlara karşı (bedaheten yeğin, feyezan, yıldırım, yağmur anında sağlam rüzgar vb.) titiz ve müdebbir olunması gerekmektedir.

SARI VE TURUNCU UYARI NEDİR?

Turuncu, havayla ilişkin vahim durumlarda kullanılıyor. Bu renkte anlayış edilen meteorolojik fenomen sıklıkla gerçekleşmiyor. Hasar ve kayıpların oluşması muhtemel görülüyor. Haddinden Fazla tedbirli olunması, edimsel meteorolojik şartlar ve tahminlerin takip edilmesi gerekiyor. Solgun, havada “potansiyel ateş durumu”na işaret ediyor. Anlayış edilen meteorolojik vaka sıra dışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek cerrahi müdahale konusunda tetik davranılması uyarısında bulunuluyor.Share: