Mersin’de yürütme ihalelerine fesat karıştırdıkları iddiasıyla 12 meşkûk yakalandı

Mersin’dahi, gözdağı ve şantajla yürütme ihalelerine fesat karıştırdıkları iddiasıyla 12 karanlık gözaltına alındı.

İl Güvenlik Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya bakarak, Kaçakçılık ve Kombinasyon Suçlarla Savaş Şubesi, icra dairelerinde satışa çıkarılan emlak ve araçların ihalelerine fesat karıştırdığı öne sürülen tevhit cürüm örgütüne müteveccih çalışma başlattı.

Bu kapsamda, 12 şüphelinin “zılgıt”, “matematik” ve “şantaj” yoluyla ihalelere karışmak isteyenleri vazgeçirdiği belirlendi.

Çalışmalarda, haczedilen araçların icra daireleri aracılığıyla satışa çıkarıldığı tam zanlıların devreye girdiği ve şalter sahibi ile ihaleye katılacak özge kişilerle ilişki kurdukları saptandı.

Şüphelilerin, ihale başlangıçlarında asıllar gereği inanca yatırdıkları, mükelleflerin isteği üzerine münakasa sonrasında aracın bedelinin tamamını ödemeyerek “teminatı yaktıkları”, bu yöntemle üstelik ihalenin gine yapılmasına neden oldukları tespit edildi.

Öte yandan, şüphelilerin ikinci öneri veren kişilerin da ihaleyi almasını engelledikleri, ahir eksiltme sürecini da izleme ederek aracı düşük maliyetle satın aldıkları veya sürecin uzamasına illet olarak aracın mükellefte kalmasını sağladıkları tespit edildi.

Ekipler, adresleri belirlenen 12 zanlının yakalanmasına yönelik şafak vakti eş zamanlı ameliyat düzenledi. Operasyonda 10 kaka gözaltına alındı.

Devam eden operasyonda 2 karanlık daha yakalandı.

Aramalarda, haddinden fazla sayıda sayısal malzeme ve belge ele geçirildi.

Öte yandan faaliyetler polis kamerasına bile yansıdı.

Görüntülerde, Akdeniz ilçesi Çilek Mahallesi’ndeki tıpkı adrese düzenlenen baskında, ayrımsız zanlının operasyonu ayırt yazar evden benzemek üzere damdan iplik sarkıtması düz aldı.

12 şüphelinin emniyetteki işlemleri sürüyor.

Share: