Mercedes-Benz Türk, 320 bininci kamyonunu üretti

Mercedes-Benz Türk, 320 bininci kamyonunu üretti. Aksaray Kamyon Fabrikası’nın bantlarından inen 100 bininci Actros, fabrikanın 320 bininci kamyonu oldu.

Kapılarını açtığı 1986 yılından beri Aksaray’ı tıpkı Mercedes-Benz şehrine muhavvil Mercedes-Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikası, 320 bininci kamyonunu üretti. Aksaray Kamyon Fabrikası’nın 320 bininci kamyonu Mercedes-Benz Actros olurken, fabrikanın gerçekleştirdiği toplanmış ihracat ise 100 bin adedi aştı.

Üretim bantlarından inen 320 bininci kamyon, aynı zamanda Aksaray Kamyon Fabrikası’nda üretilen 100 bininci Actros unvanına dahi topluluk.  Mercedes-Benz Türk Aksaray Üretimlik Direktörü/ İcra Yerleşmiş Üyesi Ulf Raese, “Aksaray Kamyon Fabrikamızda, efdal kalifiye ve ekleme altın endüstri üretimimizle gelişigüzel nahiye ve mutluluk ekonomisine şişman katkıda bulunuyoruz. Zaman 320 bininci kamyonumuzu üretmenin gururunu yaşıyoruz. 36 yıllık fabrika tarihimizde emeği olan ve zaman bu başarıyı bitmeme ettiren tam çalışanlarımızı tebrik ediyor ve yer teklifsizce dileklerimle kutluyorum.” dedi.

Aksaray’ı “Mercedes-Benz Şehri” yapma hedefiyle kapılarını açan, hedefini başarıyla gerçekleştiren ve kurulduğu günden bu yana kesim ve ülke ekonomisine ulama sağlamaya devam fail Mercedes-Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikası, 320 bininci kamyonunu üreterek mehabetli tıpkı dönüm noktasına daha ulaştı. Daimler Truck AG’nin en yetişkin kamyon istihsal ve AR-GE üslerinden biri konumunda olan ve sonsuz iyileştirme prensibi ile üretimine devam eden Aksaray Kamyon Fabrikası’nın 320 bininci kamyonu bu fabrikada üretilen 100 bininci Actros unvanına da ehil.

11 Ekim 1986 tarihinde açılan Mercedes-Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikası; 2008’da 100 bininci, 2014’te 200 bininci, 2021’bile ise 300 bininci kamyonun üretimine imza atmıştı. Türkiye’üstelik üretilen seçme 10 kamyondan 7’sinin üretimini gerçekleştiren üretimevi; üretimi, istihdamı, AR-GE faaliyetleri ve ihracatı ile Türkiye’nin ekonomik ve sosyal kalkınmasına yardım sağlamayı sürdürüyor. Günümüzde 1.900’ün üstünde çalışana istihdam sağlayıcı Aksaray Kamyon Fabrikası’nda, kamyon üretiminin yanında AR-GE Merkezi birlikte vadi alıyor. Eser geliştirme ve uygulayım bilimi çözümleri alanlarına da cesim yatırımların yapıldığı Mercedes-Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikası hem istihdamını artırıyor hem dahi zorlu çok mebde imza atarak sürdürülebilir tıpkısı ati için çalışmalarına atiklik kesmeden devam ediyor.

Gerçekleştirilen atamayla 1 Ilkgüz 2022 tarihinde görevine başlayan Mercedes-Benz Türk Aksaray Üretimlik Direktörü/ İcra Oturmuş Üyesi Ulf Raese laf için şunları söyledi: “Aksaray Kamyon Fabrikamızda, erdemli nitelikli ve katma zer uran üretimimizle toprak ve mevki ekonomisine nazik katkıda bulunuyoruz. 1986 yılında 290 çalışanımızla başlayan bu yolculukta, günümüzde Daimler Truck’ın bildirme koskocaman kamyon üretim merkezlerinden biri olmayı başardık. Fabrika tarihinin bildirme faziletli üretim rakamlarına imza atmayı planladığımız 2022’da 320 bininci kamyonumuzu üretmenin gururunu yaşıyoruz. Üretim bantlarından indirdiğimiz 320 bininci kamyonumuz, antrparantez fabrikamızda üretilen 100 bininci Actros olma özelliğini da taşıyor.  Türkiye’nin ekonomisi, istihdamı ve geleceğine katkı sağlayıcı benzeri müşareket namına, kül çalışanlarımız ve paydaşlarımızla beraber markamızın sakil ticari dil endüstrisindeki avangart konumunu sürdürmeye devam edeceğiz. 36 yıllık fabrika tarihimizde emeği olan ve bugün bu başarıyı devam ettiren eksiksiz çalışanlarımızı tebrik ediyor ve sunu dostça dileklerimle kutluyorum.”

BÜTÜN İHRACAT 100 BİN ADEDİ AŞTI

Günümüzde Mercedes-Benz Actros ve Arocs modellerinin üretimini gerçekleştiren Mercedes-Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikası, bugüne kadar 39 değişik ülkeye kamyon ihraç etti.  2001 yılından bu yana 100 binden çok aracını dünyanın çeşitli ülkelerine gönderen şeriklik, Türkiye’den ihraç edilen gelişigüzel 10 kamyondan 8’inin ihracatını gerçekleştiriyor.

KAMYON AR-GE’SİNDE AKSARAY İMZASI

Kamyon ürün grubu özelinde üstlenilen toptan katma sorumluluklar sebebiyle devreye alınan Aksaray AR-GE Merkezi, tüm dünyadaki Mercedes-Benz kamyonlarının tek öğün testi icazet merci konumunda olmayı sürdürüyor. Türkiye’nin mühendislik ihracatına ulama sağlayan Aksaray AR-GE Merkezi, faaliyetlerine başladığı 2018 yılından beri Türkiye ve Aksaray’a değer katıyor.

Share: