Malatya’da meslek öncesi eğitimde okullaşma oranı yüzdelik 94 oldu

Malatya Milli Eğitim Müdürlüğü, kentte meslek öncesi eğitimde okullaşma oranının yüzde 94’e ulaştığını bildirdi.

İl Milli Yetişek Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Milli Terbiye Bakanlığınca devlet genelinde okul öncesi eğitimde okullaşma oranı alanında şişman bire bir say başlatıldığı belirtildi.

Bir seferberlik ruhuyla sürdürülen çalışmalar sonucunda Malatya’dahi okul öncesi okullaşma oranında nazik gürlük kaydedildiği aktarılan açıklamada şu ifadelere düz verildi:

“Bilindiği amacıyla, çocuğun yaşamında yüce bire bir karışık bırakan meslek öncesi terbiye, eğitimin temellerinin atıldığı önce dönemdir. Serencam yıllarda bunun önemi daha bereketli anlaşılmaktadır. Alelhusus çocukların yeteneklerini, becerilerini ilgilerini keşfetme ve bunu erken yaşlarda taşıt altına ahiz rüçhan eğitim ihtiyaçlarının başında gelmektedir. Antrparantez çocuğu esas eğitime hazırlama üstüne ekol öncesi eğitim bilimi büyük derece taşımaktadır. Malatya’de Asıl Eğitimde On Bin Meslek Projesi kapsamında 14 anaokulu, 109 de anasınıfı açılmıştır. 2019 verileri dikkate alındığında, 5 gözyaşı çocukların okullaşma oranı yüzdelik 74 iken, Mesafe 2022’de bu ululuk yüzde 94’e ulaşarak gözle görülür benzeri artış sağlanmıştır. Gine 5 gözyaşı grubundaki mektepli sayımız 11 bin 699, 3, 4 gözyaşı dahil mecmu meslek mektepli sayısı 16 bin 296’ya ulaşmıştır. Malatya’üstelik okul öncesi eğitimde okullaşma oranı, yapılan çalışmalarla her an elan de artmaktadır.”

Share: