Libya Millî Bağlantı Hükümeti: Libya, Girit’in karasuları üzerine Yunanistan’la ayrımsız fikirde değil

Libya Ulusal Bağlanak Hükümeti Sözcüsü Muhammed Hamude, ülkesinin, Girit’in karasuları üstüne Yunanistan ile bire bir fikirde olmadığını söyledi.

Trablus merkezli “February” monitör kanalına konuşan Hamude, Türkiye ve Libya ortada hidrokarbon alanında imzalanan uyuşma muhtırası aleyhindeki açıklamaların, vukuf eksikliğinden ve söylentilerden kaynaklandığını belirterek, “Uyuşma muhtırası düğme Libya-Türk meselesidir ve bu meseleye müdahaleyi reddediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Antant muhtırasının Libya’nın enerji alanındaki potansiyeli açısından cesim fırsatlar sağlayacağını vurgulayan Hamude, “Libya, Girit’in karasuları konusunda Yunanistan ile benzeri fikirde değil ve bazı ağız tatsızlığı konuları var.” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Tecim Bakanı Mehmet Muş, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’dan oluşan heyet, rastgele resmi ülfet için geçmiş Libya’nın başkenti Trablus’a gelmişti.

Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed umum-Huysuz, Başvekil Abdulhamid Dibeybe, Dışişleri Bakanı Necla Menguş ve Libya Cesamet Faziletkâr Konseyi Başkanı Halid el-Mişri ile görüşmeler mamul ve Libya tarafı ile hidrokarbonlar ve protokol alanlarındaki mutabakat muhtıraları imzalanmıştı.

Share: