Konya haber | Adilcevaz’da Selçuki ve Osmanlı dönemine ilgilendiren camiler ışıklandırıldı

Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde Selçuki döneminde mensur edilen Ulu Cami ile Osmanlı dönemine ait Zal Vakur Cami ışıklandırıldı.

Adilcevaz Kaymakamlığı ve kaza belediyesinin çalışmaları sonucu ışıklandırılan tarihi iki cami, Van Gölü kıyısında evire çevire görünüş oluşturdu.

Kaymakam İsmail Çipo, yaptığı açıklamada, bu yıl Selçuki ve Osmanlı’ya hizmet fail Adilcevaz Kalesi’ni ışıklandırarak kaza turizmine ulama sağladıklarını anımsattı.

Belediye ile atalar mirası Ulu ve Zal Vakur camilerinin üstelik ışıklandırmasını tamamladıklarını tamlayan Çipo, “Akşam saatlerinde ilçemizden sabık vesait mehabetli aynı manzara eşliğinde yolculuk ediyor. Bu eserleri koruyup sakınmak bizim sunma büyük görevimiz. Emeği sabık Vangölü Hayatiyet Tevzi YEMEK ekibine ve herkese teşekkür ediyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Belediye Başkanı Necati Gürsoy ise kıran amacında aydınlatması tamamlanan camilerin domuzuna benzeri görüntüye kavuştuğunu belirtti.

Gürsoy, “İki camimiz birlikte ibadete degaje. Akşamları ilçemizden güzeşte yolcular burada durarak hem ibadetlerini namına getiriyor hem birlikte tatil fırsatı buluyor. Kaymakamımıza ve VEDAŞ ekibine teşekkür ediyorum.” dedi.

Share: