Kırşehir’de “Kızılırmak cinayeti” sanıklarına ikişer kere ağırlaştırılmış müebbet dam cezası

Kırşehir’birlikte 2 genci öldürdükten sonra cesetlerini Kızılırmak’a atan 2 sanığa ikişer kat ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

Kırşehir Tehlikeli Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, vakfedilmiş sanıklar Ş.E. ve S.A, Curcunalı ve Fon Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Sanık ve şikâyetçi avukatlarının beraberinde maktuller Şeyma Demir ve Hasan Aydoğan’ın aileleri birlikte salonda hazır bulundu.

Savunması alınan maznun Ş.E, geçmiş duruşmalarda verdiği ifadeleri gine ettiğini belirterek, kendisinin korkudan S.A’nın işlediği suçlara curcunalı çıkaramadığını, eylemler için fikir birliği zarfında olmadıklarını doğacak sürdü.

Sanık S.A, mahkemeye sunulan curcunalı kayıtlarına ilişik, “Gürültülü kaydının incelenmesini istiyorum. Şayet suçları ego işlediysem Ş.E’nin haberi yoksa delilleri kabul etmek üzere onu münasebet öldürmedim?” dedi.

Müştekiler, sanıkların yer tehlikeli şekilde cezalandırılmalarını rica etti.

Mahkeme heyeti, tutukluluk hallerinin devamına karar verdiği Ş.E. ve S.A’yı “canavarca hisle bile bile öldürme” suçundan ikişer kat ağırlaştırılmış müebbet, “kişiyi hürriyetinden mahrum tevdi” suçundan 15’er yıl, “kalifiye cinsî saldırış” suçundan dahi 22’şer sene hapis cezasına çarptırdı.

Karar sonrasında murafaa salonunda “Hak yerini buldu” diyen Şeyma Çıpa ve Hasan Aydoğan’ın yakınları adliye çıkışında gözyaşı döktü.

Müşteki avukatı Mehmet Ulvi Alan, adliye önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, kamuoyunda “Kızılırmak cinayeti” namına aşina olayla ilişik zaman 2 genci acımasızca öldürenlere cezalarının verildiğini söyledi.

Bu zümre suçlara idam getirilmesi gerektiğini savunan Düzlük, “Hakeza sefihane, vahşice kıya Türkiye Cumhuriyeti’nde ihtimal bire bir ilktir. Kırşehir Bati Ceza Mahkemesi hakkı, adaleti ameliye etti. Bu görüngü ibret olsun ve benzeri elan ülkemizde gerçekleşmesin.” diye niteleyerek konuştu.

Olay

Kırşehir’dahi Mart 2022’üstelik kaybolan Şeyma Çipo ve Hasan Aydoğan’ın otomobili, Bağbaşı Mahallesi Ağbayır mevkisinde bulunmuştu.

Gençlerden Demir’in cesedi 27 Mart’ta Kızılırmak kıyısında bulunup Akçaağıl köyünde defnedilmiş, Aydoğan’ın cesedi bile 77 dönüş sonradan Kızılırmak üzerindeki Sarıyahşi Köprüsü altında bulunup Dedeli köyünde toprağa verilmişti.

Olayla ait Kırşehir Güven Müdürlüğü Düzenlilik Şubesi ekiplerince yakalanan Ş.E. ve S.A. tutuklanmış, sanıklar için Kırşehir Ağır Sıklet Ceza Mahkemesinde ülkü açılmıştı.

Share: